x

Dünyayı Kuşatan Yüreğin Anısına

Swat Tahrik-i Taliban'ı ve Pakistan'ın Durand Hatt

2006 'nın Kasım ayında Kabil'deydim.

Akşam yemeğine davetli olduğum ev sahibi Pakistandaki muhacir kamplarında büyümüş, Lahor üniversitesini bitirmiş genç bankacı. Evin babası itibar edilir sohbeti dinlenir bir mollaydı. İsaf'ın Afganistan'daki yaptıkları üzerine konuşuyorduk: ''İngilizler daha barışcı Musakaleyi (Kandahar yakınında küçük bir şehir) Taliblere bıraktılar hiç bir problem, ya da çatışma yoktur. ''Diyerek övgüde bulundular. Şaşırtıcı bir durumdu. Ben: ''İngilizler son iki yüz yılın en desiseci ve müslümanlara zarar veren ülkesi hiç bir işin hesabını ince ayrıntısına kadar hesaplamadan adım atmazlar, deveyi atlatırsın İngilize güvenirsen her şeyini kaybedersin, bizde bir söz var Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu. İngilizler kesinlikle iyi niyet hesabı yapmamıştır. ''Diyerek onlara şüphelerimle cevap verdim.

İngilizlerin değme bana değmeyeyim sana zannına kapılan Taliban Musakale'de rahatça toplandı. Şehir ve çevresini merkeze çevirdi, rahattı, sayıları arttı. İngilizler tarihi hünerlerini bir kere daha gösterdiler; Musakaleyi yerle bir ettiler.
 
2009'un ilk aylarında Tahrik-i Taliban'ı Pakistan'ın adı ''Taliban Swat'ta Şeriat ilan etti, şehirleri ele geçirdi. ''Haberleriyle duyuldu.

Swat, iki vilayetlik küçük bir bölge, Mingora ve Dir'inde adı geçince bölge büyüyor hesaplarda karışıyordu. En kolay cevap Şeriat ilanına verilebilirdi, ancak kervan geçebilir kuş uçabilir dünyanın damı kabül edilen, dibi görünmeyen derin vadilerin başlangıcı olan, Peşaver-İslamabad otoyolundan Mingoradan Swat'a saptığınızda 100 km. gitmeden aracınızı katıra tebdil etmek zorundasınız. Asıl bilinmesi gerekense; bölgenin siyasal sütatüsünü Durand hattı anlaşmasının 1993'de yüz yılını doldurmasıyla bitmiş olması Afganistanla Pakistan arasında bir çakişme mutlaka yaşanacak. Fakat, Tahrik-i Taliban ve Şeriat ilanı nereden çıktı? Pakistan bir oyun sahneleyip kaç kar elde etme hesabı yapıyordu, acaba?
 
25 Nisan'da İstanbulda yapılan Mescid'i Aksa sempozyumu esnasında bölgeyi bilen, olayları takip eden dört kişi durumu değerlendiriyoruz. Onlara iki yıl önceki Musakale'yi hatırlattım. ''Bir bölgeye topla ve imha et. İnternete düşen çağrılara bakın Taliban Swat'ta şeriat ve cihad ilan etti, özellikle Arap aleminden genelde bütün dünyadan cihadileri destek için bölgeye davet ediliyor. Batıda Afganistanın en yüksek dağları Hindukuşlar paralel biçimde dünyanın damı Wahan'a çıkıyor. Doğuda Keşmirin yine parelel uzayıp giden derin vadileri var. Belucistan ya da Veziristan gibi etrafı açık ya da meskun değil. Savaşçıların kaçışına ve lojistik destek alışına müsait olmadığı için tam bir izolasyon bölgesi. En kolay yakılıp yıkılacak, Pakistana da zarar vermeyecek bir bölge. Pakistan normalde özerk olan ve çıkışı olmayan bu bölgenin önünü kolayca kesecek. Sayısı fazla ve öğrencisi çok olan bölgedeki medreselere Taliban yaftası vurup,terörist diye katledilecekler. Onların sesini kimse duymayacak. İslamabaddaki Lal Mescit katliamın hesabı dahi Müşerrefe sorulmadığını hatırlayalım.''

KÖKLEŞMEK İSTEYEN ZERDARİ'NİN TEHLİKEYLE DANSI

Pakistan için duyduğumuz ve duymamız gereken endişeyi Pakistan'ın kendisi gündemi değiştirerek göz önünden uzaklaştırıyor. 2001 den itibaren müslüman katliamında süngü ucuna takılan bahane hep aynı: ''Terör, Taliban, el Kaide, Şeriat''. Aynı oyunu bu gün Zerdari sahnelemektedir. Bununla da elde etmek istediği karların
bazılarına bakalım:

1-Amerikanın medreseleri kontrol et, öğrenci sayısını düşür baskısını Lal Mescidi örneğinde olduğu gibi vurarak, yakıp yıkıp katlederek biçim vermek. Bunun sonucunda da Amerikaya şirin görünerek hışmından kurtulup ekonomik destek de almak.
    
2-İngilterenin desteğiyle rakiplerini bertaraf edip Afgan kralı olan Abdurrahman Han'la, İngiliz temsilcisi Sir Henry M.Durand arasında İngilterenin sömürgesi Hindistanın sınırını yüz yıllığına Afganistan'ın içine doğru iteleyen bir anlaşma  imzalandı(1893). Tarihe ''Durand Hattı'' diye geçen bu anlaşma bölünmeden önceki Hindistanın 1947'den sonra da Pakistanın 1993'e kadarki sınırı olacak, bu tarihten sonra 1893'deki anlaşma yürürlükten kalkıp Afganistan N.W.F.P.(Nort West Frontier Provice), FATA(Federally Administead Tribal Areas) ve Belucistanı geri alacaktı. Afganistan savaştan başını alamadığı için Durand hattı yürürlükten kalkmıştır diyemedi. Burhanneddin Rabbani Devlet başkanı olduğunda bunu hatırlattı ve kendi başkanlığı kaybettiği gibi Afganistanın da durumu ortada.

3-Swat'ta Taliban Şeriat ilan etti savıyla Pakistan bölge halkına ''Evlerinizi terkedin Talibanı vuracağız açıklamasını yapınca yüzbinlerce insan biranda evlerini bırakıp yokluğa, muhtaçlığa yürüdü. Açıkçası Pakistan, Afganistan istikrara kavuşmadan bölgenin tapusunu almak istiyor.

4-Özerk statüsü gereği 2450 km. uzunluğundaki sınırboyu bölgesinde yaşayan insanlar güçlü aşiretlere bağlı ve hepsi silahlı. Uçakları, tankları, topları olmasa da Pakistan ordusundan kat kat fazla silahlı güç ve bu bir düşman güç değil müslüman bölge halkı. Buradaki savaş Pakistanı yer, bitirir. Binezir Butto bunu bilen ve tehlikeli oyunlardan uzak duran,Talibanla barış planları olan birisi ve de seçimi kazanacakken üç kurşun isabet etmeyince bombanın patlatılması gibi garantili bir suikastle öldürülmesinin suçunu şamar oğlanlarına atmak, büyük hesabı kaçırmaktır.

Pakistan devleti kurulduktan sonra bölge doğal olarak Pakistan tarafında kaldı. FATA ve NWFP'nin Pakistanda kullanılan adı; Serhad-ı Azadi. Pakistan askeri, bölgede çok az ve yetkisiz. Okullarda Pakistan müfredatı yerel dille de okutuluyor. Medrese eğitimi yaygın halk hukuki problemlerini ulemaya götürüyor, karar Hanifi fıkıh esasına göre veriliyor.
 
DURAND HATTINDAKİ ÇATIŞMALAR

1-Davut Han Afganistan Başbakanı (1953-63) olunca Durand hattının böldüğü Peştunistan'ı gündeme getirince iki ülkenin arası bozuldu, sınır çatışmaları çıktı. Pakistan Devlet Başkanı General Muhammed Eyyub Han (19558-69) Swat bölgesine askeri harekat düzenleyerek ilk ilhak girişimini başlattı. Bu gerginlikte Pakistanın sınırlarını kapatması Afganistanı ekonomik krize sokmuştu. Afgan kralı Zahir Şah, Davut Han'ı görevinden azletti1963).

2-Afgan cihadının (1978-92) daha ilk yıllarında (1982) Pakistan Devlet Başkanı General Ziyaül Hak (1977-88) azad bölgede Afganistan'ındır bahanesiyle Rusların işgali genişletmesinden korkarak (öyle diyerek) Paraçınar-Kohad Kuzey sınırı olmak üzere Güney Weziristana kadar askeri harekat düzenledi, Pakistan hakimiyetini güçlendirdi. Bölgede ilk defa Pakistan bayrağı dalgalanır oldu.

3-General Perviz Müşerref öncekilerden daha kapsamlı askeri harekatı(100 bin personelle) Belucistan'a düzenledi.

4-Eşi Asıf Ali Zerdarinin yaptığı yolsuzluklardan dolayı başbakanlıktan azledilen Binezir Butto, on yıllık aradan sonra zorla da olsa seçimlere katılmıştı. Aralık 2007'de Rawalpindi'de uğradığı suikastle ölünce Zerdari hiç akla gelmeyecek bir biçimde Pakistan devlet başkanı oldu. Öldürülen eşin kredisiyle seçilince oy potansiyeli Pencabi ve Sindilerin gözünde yücelmeli, A.B.D. ve İngilterenin nezdinde kredisini artırmalıydı. Bunun içinde en iyi malzeme Taliban'dı; Swat'da Pakistan için her bakımdan en risksiz bölgeydi. Halkdan kısa sürede arındırılan bölge ordu tarafından ateş topuna çevrildi.

Zerdari Swat'dan sonra sıra Weziride diyerek proğramı açıkladı. Zerdari ve Pakistan, ordumuz güçlü mantığını bırakmalı: Serhadi Azadiden Belucistana kadar olan bölgedeki bir savaşı kazanmanın imkanı yokken, Hindistanın önünde duramayacak kadar zayıflatır, hatta Pakistan'ı Iraklılaştıran bir savaş olur.

Swat'dan Keşmir ve Pamire uzanan bölge büyük ülkelerin ve din kavgalarının (ağa hanın adamları da dahil) odağı haline gelme sinyalleri verirken birilerinin Tahrik-i Taliban adıyla medreseleri atış poligonundaki hedefe dikmeye hakkı yoktur. Bu konuda Pakistanda kendisine en çok iş düşen Devletin yanıldığı bu konuda olumlu uyarıda bulunacak olan Cemiyet-i Ulema'i Pakistan'a büyük görevler düşmektedir. Mevlevi Fazlurrahman, Gazi Hüseyin Ahmedin Her olayda gösterdiği performansı göstermeli, bölgeyi yakan ateşi soğutmalıdır. Pakistan gibi tarihi rüştü olmasa da kuruluş amacına ters biçimde İslam'ın gözbebeği medreseleri yoketmek gibi bir kötü işi tarihine yazmamalı.

Pakistan kendini bitirme savaşından geri çekilmeli. Bölgedeki gücüne güç katacak olan; istikrara kavuşmuş bir Afganistan olacaktır. Afganistanla omuz birliği olmayan bir Pakistan her zaman tehlikededir.

Swat olayı Zerdarinin işine geldiği için şişirilmiş bir olaydır. Pakistan mozayiğini parçalayacak kadar da tehlikelidir.

Müseferet

Tahran’ın Güney Otobüs terminaline gideceğim.

Muhtaç Ağlatır

Aradan otuz sene geçmişti; onu unutmamıştım. Kaybolup gitmişti.

Allah taraftarı kurtarıcılar olmadıkça, fesatçılar

Gürcistan: 69 bin 700 km kare yüzölçümüne ve 5 milyon nüfusa sahip olan bu küçük ülkenin,...

İslam'da şiddet

Evet, İran devrimiyle hızlanan bir süreç var.

Şehadet en karlı alış veriş arkadaşlar; canı verip

Sonradan kendisi de bir alçağın en az on kurşununa hedef olan Hayati ÜSTÜN, İstanbul'dan telefon ediyor.

Cihad ve Şehadet (Selami Yurdan)

İhtiyar delikanlı: Yaşlanan bedenine karşın, yaşlanmayan gözlerinden yiğitlik kıvılcımları saçan Ferman ağabey

Yorulmuş adamlarla yola çıkmak

Hep zaafiyet içinde yüzmeyi nasip ediyor.

Her dağ kekik kokmaz

Gecikiyor dostların kalbine.....

Üsküp'ün gülleri susuz kalmasın.. -3-

Akşam namazından sonra beş araçla programın yapılacağı Kumanova'nın banliyösündeki Likova'ya doğru yola çıktık.

Üsküp'ün gülleri susuz kalmasın.. -2-

Makedon hükümeti, batıdaki dağın ucuna 70 metre yüksekliğinde bir haç dikmiş.

Üsküp'ün gülleri susuz kalmasın.. -1-

Makedonyalı Müslümanlar 2005 yılını bitirirken Osmanlı ulemasının son temsilcisi İdris İdrisi Hoca Efendiyi kaybetti.

Akşamki konuşma gençlerin çok hoşuna gitmiş..

Reyyan'la beraber otobüsle Recklinghausen'e gittik. Oradan 11'de ICE'ye bindik.

Bu kadar kendiliğinden gözyaşım ilk defa akıyordu

Akşam Ahmet gelip aldı. Sonra eşi, oğlu Musab ve kızı Halenur'u da alıp Bochum'a gittik.

Son başladığım öykü aklıma gelince duygulandım

Akşam Ahmet gelip aldı, ailece ona başsağlığına gittik. Yan komşu Karslı inşaatçı da geldi. Sivas iki yıllık mezunuymuş.

Berlin'de akşam iyi kar yağmıştı, şimdiyse başlayan yağmur karı eritiyordu

Saat 12'de Musab geldi. Emine hanım Bilefeld'e gidecekmiş. 'Almaya gelmesinler, seni giderken biz bırakalım.' dedim.

Priştina'nın en genç imamı ve gençlerle ilgilenen

Faik'in börekçi dükkanı varmış, oraya gidiyoruz. Hüsameddin'e telefon ettik. Bir saat önce eve gelmiş.

Alman misyonerler bölgede çalışmak için 20...

Priştina, 200 bin nufuslu bir şehir. Onüç cami var. İmam-Hatib okulu, İlahiyat Fakültesi dört senedir eğitim hizmeti veriyor.

Zerre kadar hayrın da, zerre kadar şerrin de karşı

Gayrimüslimlerin anlattığına karşılık üzerine gitmeliyiz. Teknolojinin ve iletişimin hızlandığı bu zamanda bu fırsatları iyi değerlendirip

Balkanlardaki ve Türkiye'deki Müslümanların ilişkileri

İçerdeki bilgisayarlar okulun, orada yer olmadığı için burada duruyor.

İttifaklar arasındaki fark

Cahiliye dönemi ittifakları, zalim de olsa, mazlum da olsa, saldırgan da olsa, saldırıya uğrayan da olsa

Taklit ve farklılığı öne çıkaran ırkçılık

Taklit, 'öteki'ni kalıp yargılarla anlamanın bir biçimidir. Taklit, sömürgeci iktidarın ve bilginin anlaşılması en zor

Berlin duvarı yıkıldı, bu ülkede başka duvarlar örülüyordu

Bizler bugün bu salonda bir kader buluşmasında biraradayız.

Kudüs'e sahip çıkmak..

İsrail'in ve dünya siyonizminin desteği ortadayken İslam dünyasının ilgisi sadece toplantılar, tel'inler bazında kalmamalı.

Beytül Mukaddes: Mukaddes ev, Kudüs..

Siyonistlerin göz yumulan bir biçimde bazan Lübnan'a, bazan Gazze'ye saldırısının şaşırtmaca bir amacı vardır...

Bir türküye ne dertler, ne hasretler yüklenir..

Berlin'e doğru hızla giden taksinin camına başımı dayamış, engin yeşillikleri seyrederken kendime sorduğum bir soru

Korku üzerine kurulu bir gelenek

Heredot'tan Pliny'e, Aziz Augustine'den Kolomb'a, açıkçası bütün Avrupa'dan bugünkü ABD'ye kadar...

ABD emperyalizmine karşı mücadele artarak devam...

Bugün burada kitaplardan derlenen bilgiler aktarılmayacak.

Bir zeka özürlüler var içimizde, bir de alçaklar...

Bir dizgici anısı dinlemiştim. Daha çok okumak için bir yayınevine giriyor, okuyor, okuyor.

Keşmir deprem yardımı

Arazideki ekiplerin hepsini topladık. Gori köyünden dağlara doğru giden yol üzerine, dükkanların alt tarafına üç çadır kuruldu.

Hakiki müminin yeri..

Hareket: Bir cismin durumunun ve yerinin değişmesi, devinim. Vücutu oynatma, kıpırdatma veya kımıldatma.

Alçakça propagandalar..

Dünyada başka yerlere yerleştirilen milyonlarca mülteci varken Filistinlilerin bunu anlamayıp...

Ey çağlar boyunca dost ve bir kaldıklarımız!

19 Mayıs 1901'de Siyonizmin birleştirici babası Theodor Herzl, Sultan Abdulhamid Han'ın huzurundadır.

Yolculuk -III-

Otelin lobisi aynı zamanda lokanta ve çayhaneydi. Pakistanlı önce tek kişilik odasını tuttu.

Yolculuk -II-

Yemek yer misin, Muhammed? - Hayır, ağabey. Zahedan'a ne zaman varırız?....

Yolculuk -I-

Tahran'ın Güney Otobüs Terminaline gideceğim. Meydan-ı İmam Humeyni'yi batı yönünden Tophane tarafına koşar adım geçtim.

Otuzuncu yılında İran İnkılabını değerlendirmek

İran devrim kitabını iyi okursak, iki şey dağ gibi dikilir karşımıza:

İRAN – Güneybatı Asya Ülkesi

Yirminci yüzyıl itibariyle petrol ve doğalgaz zengini bir ülke...

Hatemi'nin Cumhurbaşkanlığı seçimi

Peygamberler hata yapınca uyarılmışlardı. İnsanlar ise emredildikleri ve nehyedildiklerini bilirlerse...

Afganistan'a gidince köyüme gitmiş gibi rahatlıyo

Kararını vermişti, gidecekti. Önce İsmail'in evine gidip taziye ziyareti yapacaktı. Yapabilecek miydi?

Afiganistan

Afganistan halkının İslam'a bağlılığı ve İslami endişeleri tartışma kabul etmez bir gerçek.

İslam bütün bir yaşam tarzıdır

İslam yaşadığımız zamanda dünyanın en faal gücüdür. Yirminci yy.ın zarları Müslümanlar üzerine atıldı.

Cihad İslam'ın hiç solmayan bir gülü, bir gücü...

Biz bu akşam burada hayatlarını, insanlık tarihi boyunca bir kere yaşanan insan hayatını Allah...

İHH, Afganistan-Celalabad-Gazne

İHH, Afganistan'da yıllardır faaliyetini sürdürüyor. Bu seneki Kurbanda bir ekip daha ilave edildi

Cihad ve Şehadet İslam'ın hiç solmayan iki çiçeği

1552, Rus Çarı zalim İvan'ın Kazan Hanlığını yakıp yıktığı tarihtir. Bu günün anısına da Kızıl Meydan'daki St. ...

Ben Afganistan'a sevdalıydım, ilgiliydim

Bir kenara oturup ekmek yanına birer meyve suyu içtik. Sonra 83 numara geldi.

‘Bu sınırlar şeytanın çizgileridir’

Yol eski toz ve topraklı yol değil. Yeni yapılmış ve çok güzel asfaltlanmış...

Karayoluyla kaç bin km yol yapacağım, kaç değişik...

Ha bugün ha yarın derken yine tası tarağı topladım. Dadaş Seyahat niçin bir kalır.

Bütün iyi dostlarım şehid oldu!

Dr. Rabbaniyle vedalaştık. ‘Yarın akşam buraya gel seni gönderelim. Kabil’in son durumunu mutlaka görmelisin...

İslam’da Cihad vardır, siyasette koltuk vardır

24 Mayıs 1995, saat 15:10’da Afganistan Cumhurbaşkanı Prof. Burhaneddin Rabbani ile görüşmeye alındım

Kabil’de geziyorum, her yer yıkılmış ve yakılmış!

Celalabad’a döndük. Emanullah geldi. Marufların Peşaver’de olduğunu ve görüştüğünü söyledi.

Seyyid Abdullah Nuri - Ayak izleriniz bile kalmadı

Kabil’i seyrediyorum. İşte merkezi şehir önümde uzanıyor. Bütün güzelliğiyle demeli miyim bilmiyorum.

Tacikistan’da 100 bin masum müslüman halk şehid ed

1991 yılında Sovyetler dağılınca bütün bağlı cumhuriyetler bağımsızlıklarını ilan ettiler.

Birileri bir yere oturunca sürekli iç düşman humma

Bundan sonrası için ne düşünüyorsunuz?

Taliban, İtalya’nın Senusileri gibi, Müslüman ama

Cümbüş’te üç kuvvet vardı: 1- Cihadiler; dışarıyla alakası yok. 2- Pehlivanlar; (milisler) eski Necib’in...

‘Sakal, sarık mecburi, kadınlar sokağa çıkamaz. İs

Pazar; Erzurum garajı eski yerine yeniden yapılmış. Selami’yi tekrar aradım. Necmeddin’le geldiler.

Şu kuruyan güllere bak! Kuruyan gençlerimiz gibi.

Gece saat 03:30’da uyandım. Ezan okunuyordu. Namazı kıldım, uyuyamıyorum.

Afgan cihadına katılmak için bu yol en önemli geçi

İstanbul’dan karayoluyla yola çıktığınızda, dört bin üç yüz km. sonra çöllerle kaplı Belucistan’a ulaşırsınız...

Geleceğin en büyük çöl savaşları burada yaşanabili

İran’ın güneydoğusuna, Afganistan’ın güneybatısına ve Pakistan’ın batısına düşen, 2,5 milyonu İran’da...

Amsterdam’da açan çiçek

Gönlümde bir kıymet dairem var. Bunu açıklamalı mıydım? Evet bunu açıklamalıyım ki, anlatacağım anlamlansın diyorum...

Gezi notları arasında iki şiiri

Bırak git meydanları,Vur beni!

Bizim diyarımız! Osmanlı yetimi

Saat 12’de İHH’dan minibüsle havaalanına çıktık. Üsküp’e Yakup Hoca’nın vefatı için taziyeye gideceğiz.

Yirmi günde sanki 20 yıllık bir dostluk bağı oluşt

Kampa döndüğümüzde saat iki olmuştu. Halit, ‘Mecir bekliyor, taziyeye geç kalıyormuşuz’.

‘Mücadelenin uykuya dalmaması önemliydi’

Taksiciler yapıştı. Hayır dedim. Biri inat etti. Araba gelecek desem de aldırmıyordu.

‘Eyvah! Afganistan ırk savaşlarına doğru ...’

İkindide camiye gittik. Çıkışta Muallimin müdürlüğünü yaptığı okulu gezdim. Beşyüz öğrencileri varmış.

‘Karın çığa dönmesi gibi insanoğluna ihtiyarlık ç

Hastahanedeki hasta ve yakınlarının hemen tamamı Afganlıydı. İsmail, Hanif’i aramıştı.

Peşaver 5-7 Aralık 2005 ‘Emini sen büyük adamsın!

Vakit geç oluyordu. Taş pazarına gidecektik. Recep ve Halit acil alışveriş yapıp geri dönecekti...

Keşmir – 29 Kasım 2005 Peşaver’e yolculuk

Geriye 300 battaniye vereceğimiz kalmıştı. Depoya gelen battaniyelerden 180’ini yükleyip götürdük...

Keşmir – 27 Kasım 2005

Çadırların dikiş yerlerinden su damlamaya başladı. Battaniyenin baş tarafı sırıl sıklam olmuştu...

Keşmir – 26 Kasım 2005

Sabah namazında hava daha soğuktu. Namazı kılıp yataktaki sıcaklığımızın içine yeniden gömüldük...

Keşmir – 25 Kasım 2005

Pakistan elektrik kurumu elemanları geldi. Huzeyfe’nin yerleştirdiği ana panodan kampa yeni hat çekmeye başladılar...

Keşmir – 10 Kasım 2005

Akşam saat 19, İstanbul-Karaçi uçağı için havaalanındayız...

Afganistan’daki son seçimler üzerine...

Afganistan’ın işgal gücü, seçimlerde hile olduğunu ısbatladı ve seçimler ikinci tura kaldı. Bu seçimlerde de hile var diye yazmadım.

Amerika Afganistan’da gerçekten savaşıyor mu?

Hayır, ABD Afganistan’da bir kurnazlık oyunu sergiliyor. Evet, çatışmalar var, kayıplar var...

Merkel’in Dışa Vurduğu İsrail Baklası

Alman ve İsrail kabinesi ikinci ortak toplantısını Berlin'de yaptı. Birincisini Kudüs'te yapmıştı...

Werden die Bomben die in Kabul explodieren Merkel

So wie ich daran glaube, dass der Angriff auf die Twintowers am 11. September 2001...

Kabil’de patlayan bombalar Merkel’i kurtaracak mı?

11 Eylül 2001'de İkiz kulelere yapılan saldırıyı el-Kaide diye çıkartma bir örgütün yapamayacağına inandığım gibi...

Swat Tahrik-i Taliban'ı ve Pakistan'ın Durand Hatt

2006 'nın Kasım ayında Kabil'deydim...

Pakistana Sahip Çıkalım

ABD-Ingiliz Orta Şark Kumpanyası bütün dünyayı parmağına taktı oynatıyor...

Çanakkale Onurlu Bir Bitişin Savaşı

Çanakkale savaşı, sonradan ortaya çıkan sonucuyla Osmanlı devletinin bittiği savaştır.

YENİ TOM AMCA: Barack Hüseyin Obama

İktidardasın Tom Amca. ABD başkanlığın kutlu olsun.

Sözünde duran bir yiğit daha Rabbine döndü.

Bir garip ölmüş diyeler. Üç günden sonra duyalar...

Siyonist israil Devletinin Gerçeğini Kavramak

19 Mayıs 1901'de Siyonizmin birleştirici babası Thedor HERZL, Sultan Abdülhamid'in huzurundadır.

İsrail döktüğü kadar kan ödeyecek, ektiği kadar ki

1979'un 27 Aralık gecesi SSCB'nin kızıl ordusu, Afganistan'a girmişti. Görkemli, techizatlı, dünyayı korkudan titreten kızılordu ...

Mekke ve Kabeye Sahip Çıkalım

Doğudan, batıdan, kuzeyden güneyden her renkten , her dilden , her ırktan Müminlerin aşkla, vecdle...

Türkiye’de Ramazan Notları

Bütün kürreyi arzda yaşayan Müslümanları bugün heyecan dalgası sarmış durumda.

Gürcistan’da Nataşa sahne aldı

GÜRCİSTAN: 69.700 km. kare yüzölçüme, beş milyon nüfusa sahip olan bu küçük ülkenin...

Demir Döğenlerin Meydanından İki Demirci

Yılmaz ÖZTUNA: “Türkiye Gazetesi” nasıl bir gazete? sorusunun cevabını vermek çok zordur...

Şu Çılgın Türkler

Ankara kökenli bir kitap “Şu Çılgın Türkler”.

Güzel adam Erdem Bayazıt

Yedi güzel adamın dalından bir yaprak daha düştü toprağa

Pakistan’da Oynanan Oyun

Bu yazıyı tasarlarken Pakistan’ın başında dolaşan sosyal ve siyasal desiseleri düşününce PAK-İSTAN hayalini kuran...

Misyonerlerin Kandahar Gösterisi

19 Temmuzda 23 Güney Koreli Güney Afganistan'da, Taliban tarafından tutuklanmıştı.

Mine, Time’a Kapak Olunca

Time dergisi başörtülü İHH gönüllüsü Mine KARAKAŞ'ın resmini kapağına basarak "Türkiye'nin ikilemi" başlığıyla vermiş.

Kabil’den Celalabad’a Afganistan

Kabil’e kar inmemiş fakat soğuk inmiş, yağan yağmurdan her taraf çamur içinde.

İsmail Kahraman, İslamcılık ve MTTB

16 Aralık 2006’da MTTB’nin (Milli Türk Talebe Birliği) kuruluşunun yeniden ilan edildiğini gazetelerden okuduk. CHP’li Yüksel Çengel, 46. dönem MTTB Genel Başkanı. Milliyetçi Rasim Cinisli 47. dönem MTTB Genel Başkanı. İsmail Kahraman 48. dönem genel...

Şeytan Üçgeni

Bugün Terörizmin tarifi ABD’nin keyfine ve uzmanlık alanına bırakıldı.

Orada bir yer var dağlar başında - KEŞMİR -3-

Yeni gün için programimizi yapmistik...

Orada bir yer var dağlar başında - KEŞMİR -2-

Sabah namazini kildik, yeni gün için bize gösterilen çadirda istirahate çekildik...

Orada bir yer var dağlar başında - KEŞMİR -1-

AZAD Keşmir, Jammu ve Makbuza Keşmir denilen 222,236 km2 lik yüzölçüme sahip...

ABD Kaybetti; Insanliga Kaybettirdi

ABD günden güne kaybeden bir ülke. ABD´ye duyulan nefretin ölcüsü yoktur.

Türkmenbaşı'nın ardından

21 Aralk perşembe sabahı haberlerinde; hazar denizinin doğu yakasına düşen bir batı Orta Asya devleti olan Türkmenistan Devlet baskani ya da Türkmenistan Diktatörü S.Murat Türkmenbaşının öldüğü haberini duydum

Cihaddan Sonra

Bir önceki gece paralı askerlerle çatışmadan dönmüştük. Kaybettiğimiz grubu bulabilmek için yorgunluğun üstüne ...

Kabil’de patlayan bombalar Merkel’i kurtaracak mı?

11 Eylül 2001'de İkiz kulelere yapılan saldırıyı el-Kaide diye çıkartma bir örgütün yapamayacağına inan...

ABD’nin İşgal Mantığı

Müslümanlarin kendi hayatlarini iyilestirici her türlü isteklerinde elde ettikleri her türlü basarinin karsisina ezici ve yikici bir biçimde dikildigini görüyoruz.

Afganistan’ı unuttuk mu?

Az tirajlı bir gazetede küçük bir iç sayfa haberine göre Afganistan’ın güneyinde...

Ziyaretçi Defteri
Yükleniyor
Yükleniyor...