x

Dünyayı Kuşatan Yüreğin Anısına

Ben Afganistan'a sevdalıydım, ilgiliydim

Bir kenara oturup ekmek yanına birer meyve suyu içtik. Sonra 83 numara geldi. 'Gelin! İleri gidiyoruz'. Gittik. 'Burada bekleyin! Tren gelince ben yine geleceğim'. Tren geldi, 83 numara geldi. İçeri girdik, yerimizi gösterdi. Ve saat 11:15'te tren hareket etti.


Bir ara içimi korkunç bir sıkıntı bastı. Bu kadar zahmet ve bu yolculuğun bir izahını istiyorum. İstanbul'a gidip uzun kaldığım zamanlar eşimin 'Bu kadar ayrılık neyin bedeli? Artık çocuklar büyüdü, birbirleriyle dövüşüyorlar, baş gelinmiyorlar.' serzenişi ve ben de bu kadar yorucu bir yolculuğun sıkıntısına düştüm. Gönlümün genişlemesi için okumaya başladım.


Afganistan üzerine yazdıklarımı okuyan, anlattıklarımı dinleyen oldu savına tutundum. Gerçekten bir şey miydi bu? Evet bu konuda yazdıklarımın sorumluluk ve bilincindeydim. Ve olaylardan içim kan ağlıyordu. Fakat ben Afganistan'a sevdalıydım, ilgiliydim. Dostlarım vardı. Yaşayan ve şehid olan. Kah cephede, kah hastahanede omuz omuza, duygu duyguyaydım onlarla. Barış içinde olsaydı, iç savaş bitseydi ve dostlarımın çayını içmeye gelseydim. Şu anda gidişimde yoğunlukla bu vardı. Fakat gidiş dönüş 15-20 bin km bunun için yapılır mıydı? Bir de Cevat ve Mahmut burada olsaydı. Gidişim bu kadar niçinli olmaz, daha bir sevinçli olurdu. Gerçi ziyaret edeceğim öğrenciler de beni görünce sevinirdi. Ama yine de sıkıntılıydım.


Yolculuk insanları yoruyor. Yola çıkarken dinç ve bakımlı olan insanlar, gözlerimin önünde değişmeye başlıyorlar. Ve bu halin genci yaşlısı yoktur. Kimileri eriyor; kimilerinin yüzlerinde çizgiler oluşuyor, gözlerinin rengi değişiyor. Yorgunluk yüzlerine gelip oturuyor. Kendi kendimi göremiyorum. Onun için de bu haller bende olmuyor diyeceğim. Zaten sen horluyorsun denilen insanın 'Hayır! Ben horlamıyorum.' dediğini duymuşuzdur. Çünkü insan kendi horladığını duymaz. Onun gibi ben de aynı değişimleri geçirmediğimi zannediyor veya bu uzun yolculukların bir yerinde alışıyor ve antremanlı bir sporcu gibi formu yakalıyorum. Açıkçası ben horlamıyorum (mu)?


Ebu Talib hiç tren yolculuğu yapmamış. Trenin ikide bir duruşuna, uzun uzun duruşuna bir mana veremiyor. Tren yolculukları bizde de böyledi. 'Sahi mi?' diyor hayretle. Zaten otobüsler çoğalalı, gurbet türküleri de unutuldu. Fakat tren yolculukları değişmemiş.


Çıkan yiyecekler birbirlerine ikram ediliyor. Buradaki en önemli ikram su. Ben yine insanların ortasında bir şey yiyemiyorum. Herkesin içtiği bir zamanda da artık ısınmış olan kendi suyumdan içiyorum. İnsan kendi kendinin diktatörü diyorlar ya. Boğazım için soğuk yemiyor ve içmiyorum. Bir de fazla yemek yemiyorum.


Üst kısma çıkılıp yatılabiliyor. Biraz Farsça bilen genç saatlerce yattı. Satıcıların ve dilencilerin hançerelerini yırtarca bağırtısında ve sıcakta nasıl bu kadar rahat uyuyabildi. Akşamdan sonra ben de çıkıp uzandım. Hiç tahmin etmiyordum. Fakat uyumuşum. Aşağı indiğimde köşede oturan ihtiyar adamla eşi inmişlerdi. Yol arkadaşlarımızdan ikisi yukarı çıkmış, ikisi de altta uzanmıştı. Biz gelince toparlandılar. Küçük su kabının üstüne çantamı koyup uzandım. Multan'ı uyuyarak geçmişim. Halbuki görmek ve resimlemek istiyordum. Tren kalabalıklaşmaya başladı. Çocuklu, çocuksuz kadınlar da binip yer arıyor. Yer boşalmasına rağmen, öncekiler koltuklar üzerine uzanıyor ve yeri var diyorlar. Tren yolcularının değişmez özelliklerinden biri de bu. Yer bulmak derdi ve öncekilerin genişleyen yerlerini başkasıyla bölüşmemek hastalığı. Ben biraz kenara yanaştım. Bir yaşlı kadınla belki torunu oturdular. Babaları da karşı sıraya oturdu. Ortalık iyice kalabalıklaştı. Bir çocuk kucağında kardeşini tutuyor. Çuval üstünde oturan kadınlardan biri çocuğu aldı. Uyuyan çocuk tutunarak refleksiyle ellerini uzattı, fakat bir annenin kucağına düştü. Anne onu bağrına bastı. Sonra başından, omuzlarından beline kadar inen örtüsünün ucundan üstüne örttü. Anne her zaman anne ve şefkatli.


Açık pencerelerden rüzgar zaman zaman fırtına gibi giriyordu. Ve kadın el çocuğu bile olsa, uyurken bağrına bastığı bir bebeği koruma altına almış, şefkatle sarmıştı. Bir süre sonra çocuk uyandı, kadın indi. Çocuk ağabeyinin kucağında ağlamaya başladı. Neydi? Karnı açtı veya susamıştı. Torbamdaki muzdan bir tane uzattım. Ağabeyle, peydo olan küçük abla muzu verdiler, o yine ağlıyor. Sonra bir bardak su geldi. Çocuk şapırdatarak ve dikerek içti.


Rayvınd'dayız. Tebliğ Cemaatinin Pakistan'daki merkezi. Camiyi görebilmek için epey gözledim.


Ve nihayet Lahor merkez istasyonundayız. Kasım 1982'de Mahmut, bu istasyondan beni Kuetta'ya, Türkiye tarafına yolcu etmişti. Farsça bilen genç de burada indi. İstasyondan dışarı çıktık. Tam karşımıza düşen yeşil kubbeli mescidin içinde duşluklar vardı. Mansura'ya gitmeden önce duş alarak temizlenmemiz çok iyi olacaktı. Parmağımı alnıma sürünce kap kara bir kir tabakası çıkıp geliyordu. Demek ki, bir günlük tren yolculuğu yüzümüzde yeni bir tabaka oluşturmuştu. Gencin oteli de buradaymış. Kuetta'daki adresini verdi.


Mescide girdik. Fakat duşlar tuvalete çevrilmiş. Abdest alırken sabunlandık. Öğle namazını kıldık. Belediye otobüsleri yoktu. Veya tatil olduğu için yoktu. Dokuz nolu minibüs Mansura'ya gidiyormuş. Sora sora bulduk ve bindik. Yol oldukça uzun geldi. Nihayet Mansura'dayım.


Kapıdan girdik. Misafirhaneye götürüldük. Sonra Gazi'nin özel misafirhanesine. Kari'nin oğlu Muhibbullah'ı bulmak istiyorum. Mevdudi Enstitüsü'nde okuyan Atıf'ı sordum. İkindi namazında Gazi'yi gördüm. Musafaha yaptık. Bizim çizgilerimizi taşıyan bir genç uzaktan bakıyordu. 'Türk müsün?' dedim. Yanına yaklaştım. Tacikmiş. Atıf'ı tanıyor. Ebu Talib'i bırakıp onlarla uzak denilen yere yürüyerek on dakikada gittik. Afyonlu ve İspartalı iki Türk daha vardı. Çin Türkistan'ından çocuklar vardı ve Türkçeleri çok güzeldi. 'Buradaki Türklerden mi öğrendiniz?' diyorum. 'Hayır, bizim dilimiz böyledir'. Anadolu Türkçesine çok yakındı. Ne Azerilerle ne de Türkmenlerle bu kadar rahat anlaşmak mümkün değildi.


Atıf, Muhibbullah'ı tanıyordu. 'O bize bilgisayar dersine geliyordu. Ben onu şimdi aratırım.' dedi. Abdurrahman adındaki Kunarlı genç geldi. Ve telefona gitti. Biz Mansura'ya döndük. Atıf mezun olmuş. Yarın akşam eşi de burada olan Bayramla Türkiye'ye döneceklermiş. Bu akşam Gazi veda yemeği verecekmiş.


Akşam namazını kıldık. 'Ben Muhibbullahım.' diyen bir genç geldi. Evet aradan tam 15 yıl geçti. 8 yaşındaki çocuk şimdi 23 yaşında bir genç olmuştu ve bilgisayar yüksek lisansı yapıyormuş. Annesi doktoraya devam etmesini istiyormuş. Yatsıdan sonra Atıf için davete gittik. Diğer okullarda okuyan 4 Türk daha geldi. Mühendislik okuyorlarmış. Atıf'a bir başarı şilti verildi. Sonra yemeğe geçtik. Gazi'nin yaptığı iyi bir şeydi. Belki de bu durumu mezun olan öğrencinin gayretkeşliği ve seçkinliği de ortaya koyuyor olabilirdi.


Yemekten sonra Gazi'nin sekreteriyle tanıştık. Yarın İslamabad'a gideceğimi söyledim. Gazi'yle konuşmadan gitmememi söyledi. Ertesi gün, yani 19 Mayıs günü Muhibbullah geldi. Beraberce yurda gittik. 'Öğle yemeğini beraber yiyeceğiz.' dedi. Fakat vakit çok erkendi. 'Pakistan minaresini ve Şahi Mescid'i gezelim.' dedim. Minibüse bindik. Dün tatil olduğu için ortalık sakindi. Fakat bugün rıkşelerin kara dumanından, arabaların kornalarına yüklenmesinden ortalık toz dumandı. Toz duman demişken, bu şehirde fırtına çıkarsa ne olur acaba? Sokaklar o kadar tozlu, kirli ve çöp dolu ki, gerçekten pisliklerde mikrop barınıyorsa, açıkta yenen şeyler insanı hasta ediyorsa. Pakistan bunun aksini söylüyor. Kapalı satılan bir yiyecek var mı acaba? Kirlilik diz boyu. Ebu Talib, 'Burada belediye yok galiba?' diyor. Evet, belediye var mı? Varsa ne yapıyor?


Meydanda indik. İlk işim birkaç slayt çekmek oldu. Minarenin yanına gitmeye gerek görmedim. Mescid tarafına yürürken, minarenin şerefelerinde dürbünle bakan insanları gördüm. Yukarıdan Lahor'u seyretmek ve slaytlamak kaçırılmaz bir fırsattı. Uzun yeşilliği geçip minareye geldik. Çıkış paralı, normal. Evet yukarıdan düz bir zeminde olan bütün Lahor görünüyordu. Önce Şahi Mescid'i iki karede çektim. Sonra bölüm bölüm şehri slaytladım. Biraz da seyredip indik. Cami tarafına geçtik. Babürlerin Lahor Sarayı'nı da çektim. Muhibbullah'a kamış suyu içelim diyorum. 'Bunlar kirli. Ben size başka şey içireyim.' diyor ve limon suyu içiyoruz. Tuz koyma demeyi de ihmal etmiyoruz. Burada bütün içeceklere tuz katıyorlar. Karpuza tuz ekerek yendiğini gören Ebu Talib hayret ediyor ve gülüyor. Bunun terle kaybedilen tuz açığını kapatmak için olduğunu söylüyorum.


İkbal'in kabrini ziyaret edip Mescide girdik. Ziyaül Hak'ın altın suyuna batırılmış ipeklerle yazdırdığı Kur'an'ı, kesim sayfalarını gördük. Caminin etrafını çeviren revak altı yoldan yürüdük. Çoluk çocuk yatanlar vardı. Cami kısmını geçerken yürüdüğümüz açık zemin sıcaktan pişmiş, ayaklarımızın altı yanarak geçtik. Muhibbullah'a Pakistan'da iyi roman olup olmadığını sordum. Var dedi. Ordu Pazar'a gidip üç tarihi roman aldık. Ve tekrar üniversiteye döndük.


Üç Afyonlu genç gelmişti. Abdurrahman ve iki Lağmalı. Onlara şeytanın Lağmalılardan korktuğu rivayetini söyledim, güldüler. Öğle yemeği hazırlıyorlardı. Bu Afyonlular hep böyle misafirperver. Akşam da onlarla olacaktık. Hepsi Mevdudi Enstitüsü'nde okuyorlarmış. Akşam odada on tane Afganlı, Doğu Türkistanlı vardı. Afyonluların hepsi kampta büyümüş gençlerdi. Kamp çocukları, muhacir çocukları

Müseferet

Tahran’ın Güney Otobüs terminaline gideceğim.

Muhtaç Ağlatır

Aradan otuz sene geçmişti; onu unutmamıştım. Kaybolup gitmişti.

Allah taraftarı kurtarıcılar olmadıkça, fesatçılar

Gürcistan: 69 bin 700 km kare yüzölçümüne ve 5 milyon nüfusa sahip olan bu küçük ülkenin,...

İslam'da şiddet

Evet, İran devrimiyle hızlanan bir süreç var.

Şehadet en karlı alış veriş arkadaşlar; canı verip

Sonradan kendisi de bir alçağın en az on kurşununa hedef olan Hayati ÜSTÜN, İstanbul'dan telefon ediyor.

Cihad ve Şehadet (Selami Yurdan)

İhtiyar delikanlı: Yaşlanan bedenine karşın, yaşlanmayan gözlerinden yiğitlik kıvılcımları saçan Ferman ağabey

Yorulmuş adamlarla yola çıkmak

Hep zaafiyet içinde yüzmeyi nasip ediyor.

Her dağ kekik kokmaz

Gecikiyor dostların kalbine.....

Üsküp'ün gülleri susuz kalmasın.. -3-

Akşam namazından sonra beş araçla programın yapılacağı Kumanova'nın banliyösündeki Likova'ya doğru yola çıktık.

Üsküp'ün gülleri susuz kalmasın.. -2-

Makedon hükümeti, batıdaki dağın ucuna 70 metre yüksekliğinde bir haç dikmiş.

Üsküp'ün gülleri susuz kalmasın.. -1-

Makedonyalı Müslümanlar 2005 yılını bitirirken Osmanlı ulemasının son temsilcisi İdris İdrisi Hoca Efendiyi kaybetti.

Akşamki konuşma gençlerin çok hoşuna gitmiş..

Reyyan'la beraber otobüsle Recklinghausen'e gittik. Oradan 11'de ICE'ye bindik.

Bu kadar kendiliğinden gözyaşım ilk defa akıyordu

Akşam Ahmet gelip aldı. Sonra eşi, oğlu Musab ve kızı Halenur'u da alıp Bochum'a gittik.

Son başladığım öykü aklıma gelince duygulandım

Akşam Ahmet gelip aldı, ailece ona başsağlığına gittik. Yan komşu Karslı inşaatçı da geldi. Sivas iki yıllık mezunuymuş.

Berlin'de akşam iyi kar yağmıştı, şimdiyse başlayan yağmur karı eritiyordu

Saat 12'de Musab geldi. Emine hanım Bilefeld'e gidecekmiş. 'Almaya gelmesinler, seni giderken biz bırakalım.' dedim.

Priştina'nın en genç imamı ve gençlerle ilgilenen

Faik'in börekçi dükkanı varmış, oraya gidiyoruz. Hüsameddin'e telefon ettik. Bir saat önce eve gelmiş.

Alman misyonerler bölgede çalışmak için 20...

Priştina, 200 bin nufuslu bir şehir. Onüç cami var. İmam-Hatib okulu, İlahiyat Fakültesi dört senedir eğitim hizmeti veriyor.

Zerre kadar hayrın da, zerre kadar şerrin de karşı

Gayrimüslimlerin anlattığına karşılık üzerine gitmeliyiz. Teknolojinin ve iletişimin hızlandığı bu zamanda bu fırsatları iyi değerlendirip

Balkanlardaki ve Türkiye'deki Müslümanların ilişkileri

İçerdeki bilgisayarlar okulun, orada yer olmadığı için burada duruyor.

İttifaklar arasındaki fark

Cahiliye dönemi ittifakları, zalim de olsa, mazlum da olsa, saldırgan da olsa, saldırıya uğrayan da olsa

Taklit ve farklılığı öne çıkaran ırkçılık

Taklit, 'öteki'ni kalıp yargılarla anlamanın bir biçimidir. Taklit, sömürgeci iktidarın ve bilginin anlaşılması en zor

Berlin duvarı yıkıldı, bu ülkede başka duvarlar örülüyordu

Bizler bugün bu salonda bir kader buluşmasında biraradayız.

Kudüs'e sahip çıkmak..

İsrail'in ve dünya siyonizminin desteği ortadayken İslam dünyasının ilgisi sadece toplantılar, tel'inler bazında kalmamalı.

Beytül Mukaddes: Mukaddes ev, Kudüs..

Siyonistlerin göz yumulan bir biçimde bazan Lübnan'a, bazan Gazze'ye saldırısının şaşırtmaca bir amacı vardır...

Bir türküye ne dertler, ne hasretler yüklenir..

Berlin'e doğru hızla giden taksinin camına başımı dayamış, engin yeşillikleri seyrederken kendime sorduğum bir soru

Korku üzerine kurulu bir gelenek

Heredot'tan Pliny'e, Aziz Augustine'den Kolomb'a, açıkçası bütün Avrupa'dan bugünkü ABD'ye kadar...

ABD emperyalizmine karşı mücadele artarak devam...

Bugün burada kitaplardan derlenen bilgiler aktarılmayacak.

Bir zeka özürlüler var içimizde, bir de alçaklar...

Bir dizgici anısı dinlemiştim. Daha çok okumak için bir yayınevine giriyor, okuyor, okuyor.

Keşmir deprem yardımı

Arazideki ekiplerin hepsini topladık. Gori köyünden dağlara doğru giden yol üzerine, dükkanların alt tarafına üç çadır kuruldu.

Hakiki müminin yeri..

Hareket: Bir cismin durumunun ve yerinin değişmesi, devinim. Vücutu oynatma, kıpırdatma veya kımıldatma.

Alçakça propagandalar..

Dünyada başka yerlere yerleştirilen milyonlarca mülteci varken Filistinlilerin bunu anlamayıp...

Ey çağlar boyunca dost ve bir kaldıklarımız!

19 Mayıs 1901'de Siyonizmin birleştirici babası Theodor Herzl, Sultan Abdulhamid Han'ın huzurundadır.

Yolculuk -III-

Otelin lobisi aynı zamanda lokanta ve çayhaneydi. Pakistanlı önce tek kişilik odasını tuttu.

Yolculuk -II-

Yemek yer misin, Muhammed? - Hayır, ağabey. Zahedan'a ne zaman varırız?....

Yolculuk -I-

Tahran'ın Güney Otobüs Terminaline gideceğim. Meydan-ı İmam Humeyni'yi batı yönünden Tophane tarafına koşar adım geçtim.

Otuzuncu yılında İran İnkılabını değerlendirmek

İran devrim kitabını iyi okursak, iki şey dağ gibi dikilir karşımıza:

İRAN – Güneybatı Asya Ülkesi

Yirminci yüzyıl itibariyle petrol ve doğalgaz zengini bir ülke...

Hatemi'nin Cumhurbaşkanlığı seçimi

Peygamberler hata yapınca uyarılmışlardı. İnsanlar ise emredildikleri ve nehyedildiklerini bilirlerse...

Afganistan'a gidince köyüme gitmiş gibi rahatlıyo

Kararını vermişti, gidecekti. Önce İsmail'in evine gidip taziye ziyareti yapacaktı. Yapabilecek miydi?

Afiganistan

Afganistan halkının İslam'a bağlılığı ve İslami endişeleri tartışma kabul etmez bir gerçek.

İslam bütün bir yaşam tarzıdır

İslam yaşadığımız zamanda dünyanın en faal gücüdür. Yirminci yy.ın zarları Müslümanlar üzerine atıldı.

Cihad İslam'ın hiç solmayan bir gülü, bir gücü...

Biz bu akşam burada hayatlarını, insanlık tarihi boyunca bir kere yaşanan insan hayatını Allah...

İHH, Afganistan-Celalabad-Gazne

İHH, Afganistan'da yıllardır faaliyetini sürdürüyor. Bu seneki Kurbanda bir ekip daha ilave edildi

Cihad ve Şehadet İslam'ın hiç solmayan iki çiçeği

1552, Rus Çarı zalim İvan'ın Kazan Hanlığını yakıp yıktığı tarihtir. Bu günün anısına da Kızıl Meydan'daki St. ...

Ben Afganistan'a sevdalıydım, ilgiliydim

Bir kenara oturup ekmek yanına birer meyve suyu içtik. Sonra 83 numara geldi.

‘Bu sınırlar şeytanın çizgileridir’

Yol eski toz ve topraklı yol değil. Yeni yapılmış ve çok güzel asfaltlanmış...

Karayoluyla kaç bin km yol yapacağım, kaç değişik...

Ha bugün ha yarın derken yine tası tarağı topladım. Dadaş Seyahat niçin bir kalır.

Bütün iyi dostlarım şehid oldu!

Dr. Rabbaniyle vedalaştık. ‘Yarın akşam buraya gel seni gönderelim. Kabil’in son durumunu mutlaka görmelisin...

İslam’da Cihad vardır, siyasette koltuk vardır

24 Mayıs 1995, saat 15:10’da Afganistan Cumhurbaşkanı Prof. Burhaneddin Rabbani ile görüşmeye alındım

Kabil’de geziyorum, her yer yıkılmış ve yakılmış!

Celalabad’a döndük. Emanullah geldi. Marufların Peşaver’de olduğunu ve görüştüğünü söyledi.

Seyyid Abdullah Nuri - Ayak izleriniz bile kalmadı

Kabil’i seyrediyorum. İşte merkezi şehir önümde uzanıyor. Bütün güzelliğiyle demeli miyim bilmiyorum.

Tacikistan’da 100 bin masum müslüman halk şehid ed

1991 yılında Sovyetler dağılınca bütün bağlı cumhuriyetler bağımsızlıklarını ilan ettiler.

Birileri bir yere oturunca sürekli iç düşman humma

Bundan sonrası için ne düşünüyorsunuz?

Taliban, İtalya’nın Senusileri gibi, Müslüman ama

Cümbüş’te üç kuvvet vardı: 1- Cihadiler; dışarıyla alakası yok. 2- Pehlivanlar; (milisler) eski Necib’in...

‘Sakal, sarık mecburi, kadınlar sokağa çıkamaz. İs

Pazar; Erzurum garajı eski yerine yeniden yapılmış. Selami’yi tekrar aradım. Necmeddin’le geldiler.

Şu kuruyan güllere bak! Kuruyan gençlerimiz gibi.

Gece saat 03:30’da uyandım. Ezan okunuyordu. Namazı kıldım, uyuyamıyorum.

Afgan cihadına katılmak için bu yol en önemli geçi

İstanbul’dan karayoluyla yola çıktığınızda, dört bin üç yüz km. sonra çöllerle kaplı Belucistan’a ulaşırsınız...

Geleceğin en büyük çöl savaşları burada yaşanabili

İran’ın güneydoğusuna, Afganistan’ın güneybatısına ve Pakistan’ın batısına düşen, 2,5 milyonu İran’da...

Amsterdam’da açan çiçek

Gönlümde bir kıymet dairem var. Bunu açıklamalı mıydım? Evet bunu açıklamalıyım ki, anlatacağım anlamlansın diyorum...

Gezi notları arasında iki şiiri

Bırak git meydanları,Vur beni!

Bizim diyarımız! Osmanlı yetimi

Saat 12’de İHH’dan minibüsle havaalanına çıktık. Üsküp’e Yakup Hoca’nın vefatı için taziyeye gideceğiz.

Yirmi günde sanki 20 yıllık bir dostluk bağı oluşt

Kampa döndüğümüzde saat iki olmuştu. Halit, ‘Mecir bekliyor, taziyeye geç kalıyormuşuz’.

‘Mücadelenin uykuya dalmaması önemliydi’

Taksiciler yapıştı. Hayır dedim. Biri inat etti. Araba gelecek desem de aldırmıyordu.

‘Eyvah! Afganistan ırk savaşlarına doğru ...’

İkindide camiye gittik. Çıkışta Muallimin müdürlüğünü yaptığı okulu gezdim. Beşyüz öğrencileri varmış.

‘Karın çığa dönmesi gibi insanoğluna ihtiyarlık ç

Hastahanedeki hasta ve yakınlarının hemen tamamı Afganlıydı. İsmail, Hanif’i aramıştı.

Peşaver 5-7 Aralık 2005 ‘Emini sen büyük adamsın!

Vakit geç oluyordu. Taş pazarına gidecektik. Recep ve Halit acil alışveriş yapıp geri dönecekti...

Keşmir – 29 Kasım 2005 Peşaver’e yolculuk

Geriye 300 battaniye vereceğimiz kalmıştı. Depoya gelen battaniyelerden 180’ini yükleyip götürdük...

Keşmir – 27 Kasım 2005

Çadırların dikiş yerlerinden su damlamaya başladı. Battaniyenin baş tarafı sırıl sıklam olmuştu...

Keşmir – 26 Kasım 2005

Sabah namazında hava daha soğuktu. Namazı kılıp yataktaki sıcaklığımızın içine yeniden gömüldük...

Keşmir – 25 Kasım 2005

Pakistan elektrik kurumu elemanları geldi. Huzeyfe’nin yerleştirdiği ana panodan kampa yeni hat çekmeye başladılar...

Keşmir – 10 Kasım 2005

Akşam saat 19, İstanbul-Karaçi uçağı için havaalanındayız...

Afganistan’daki son seçimler üzerine...

Afganistan’ın işgal gücü, seçimlerde hile olduğunu ısbatladı ve seçimler ikinci tura kaldı. Bu seçimlerde de hile var diye yazmadım.

Amerika Afganistan’da gerçekten savaşıyor mu?

Hayır, ABD Afganistan’da bir kurnazlık oyunu sergiliyor. Evet, çatışmalar var, kayıplar var...

Merkel’in Dışa Vurduğu İsrail Baklası

Alman ve İsrail kabinesi ikinci ortak toplantısını Berlin'de yaptı. Birincisini Kudüs'te yapmıştı...

Werden die Bomben die in Kabul explodieren Merkel

So wie ich daran glaube, dass der Angriff auf die Twintowers am 11. September 2001...

Kabil’de patlayan bombalar Merkel’i kurtaracak mı?

11 Eylül 2001'de İkiz kulelere yapılan saldırıyı el-Kaide diye çıkartma bir örgütün yapamayacağına inandığım gibi...

Swat Tahrik-i Taliban'ı ve Pakistan'ın Durand Hatt

2006 'nın Kasım ayında Kabil'deydim...

Pakistana Sahip Çıkalım

ABD-Ingiliz Orta Şark Kumpanyası bütün dünyayı parmağına taktı oynatıyor...

Çanakkale Onurlu Bir Bitişin Savaşı

Çanakkale savaşı, sonradan ortaya çıkan sonucuyla Osmanlı devletinin bittiği savaştır.

YENİ TOM AMCA: Barack Hüseyin Obama

İktidardasın Tom Amca. ABD başkanlığın kutlu olsun.

Sözünde duran bir yiğit daha Rabbine döndü.

Bir garip ölmüş diyeler. Üç günden sonra duyalar...

Siyonist israil Devletinin Gerçeğini Kavramak

19 Mayıs 1901'de Siyonizmin birleştirici babası Thedor HERZL, Sultan Abdülhamid'in huzurundadır.

İsrail döktüğü kadar kan ödeyecek, ektiği kadar ki

1979'un 27 Aralık gecesi SSCB'nin kızıl ordusu, Afganistan'a girmişti. Görkemli, techizatlı, dünyayı korkudan titreten kızılordu ...

Mekke ve Kabeye Sahip Çıkalım

Doğudan, batıdan, kuzeyden güneyden her renkten , her dilden , her ırktan Müminlerin aşkla, vecdle...

Türkiye’de Ramazan Notları

Bütün kürreyi arzda yaşayan Müslümanları bugün heyecan dalgası sarmış durumda.

Gürcistan’da Nataşa sahne aldı

GÜRCİSTAN: 69.700 km. kare yüzölçüme, beş milyon nüfusa sahip olan bu küçük ülkenin...

Demir Döğenlerin Meydanından İki Demirci

Yılmaz ÖZTUNA: “Türkiye Gazetesi” nasıl bir gazete? sorusunun cevabını vermek çok zordur...

Şu Çılgın Türkler

Ankara kökenli bir kitap “Şu Çılgın Türkler”.

Güzel adam Erdem Bayazıt

Yedi güzel adamın dalından bir yaprak daha düştü toprağa

Pakistan’da Oynanan Oyun

Bu yazıyı tasarlarken Pakistan’ın başında dolaşan sosyal ve siyasal desiseleri düşününce PAK-İSTAN hayalini kuran...

Misyonerlerin Kandahar Gösterisi

19 Temmuzda 23 Güney Koreli Güney Afganistan'da, Taliban tarafından tutuklanmıştı.

Mine, Time’a Kapak Olunca

Time dergisi başörtülü İHH gönüllüsü Mine KARAKAŞ'ın resmini kapağına basarak "Türkiye'nin ikilemi" başlığıyla vermiş.

Kabil’den Celalabad’a Afganistan

Kabil’e kar inmemiş fakat soğuk inmiş, yağan yağmurdan her taraf çamur içinde.

İsmail Kahraman, İslamcılık ve MTTB

16 Aralık 2006’da MTTB’nin (Milli Türk Talebe Birliği) kuruluşunun yeniden ilan edildiğini gazetelerden okuduk. CHP’li Yüksel Çengel, 46. dönem MTTB Genel Başkanı. Milliyetçi Rasim Cinisli 47. dönem MTTB Genel Başkanı. İsmail Kahraman 48. dönem genel...

Şeytan Üçgeni

Bugün Terörizmin tarifi ABD’nin keyfine ve uzmanlık alanına bırakıldı.

Orada bir yer var dağlar başında - KEŞMİR -3-

Yeni gün için programimizi yapmistik...

Orada bir yer var dağlar başında - KEŞMİR -2-

Sabah namazini kildik, yeni gün için bize gösterilen çadirda istirahate çekildik...

Orada bir yer var dağlar başında - KEŞMİR -1-

AZAD Keşmir, Jammu ve Makbuza Keşmir denilen 222,236 km2 lik yüzölçüme sahip...

ABD Kaybetti; Insanliga Kaybettirdi

ABD günden güne kaybeden bir ülke. ABD´ye duyulan nefretin ölcüsü yoktur.

Türkmenbaşı'nın ardından

21 Aralk perşembe sabahı haberlerinde; hazar denizinin doğu yakasına düşen bir batı Orta Asya devleti olan Türkmenistan Devlet baskani ya da Türkmenistan Diktatörü S.Murat Türkmenbaşının öldüğü haberini duydum

Cihaddan Sonra

Bir önceki gece paralı askerlerle çatışmadan dönmüştük. Kaybettiğimiz grubu bulabilmek için yorgunluğun üstüne ...

Kabil’de patlayan bombalar Merkel’i kurtaracak mı?

11 Eylül 2001'de İkiz kulelere yapılan saldırıyı el-Kaide diye çıkartma bir örgütün yapamayacağına inan...

ABD’nin İşgal Mantığı

Müslümanlarin kendi hayatlarini iyilestirici her türlü isteklerinde elde ettikleri her türlü basarinin karsisina ezici ve yikici bir biçimde dikildigini görüyoruz.

Afganistan’ı unuttuk mu?

Az tirajlı bir gazetede küçük bir iç sayfa haberine göre Afganistan’ın güneyinde...

Ziyaretçi Defteri
Yükleniyor
Yükleniyor...