x

Dünyayı Kuşatan Yüreğin Anısına

‘Bu sınırlar şeytanın çizgileridir’

Yol eski toz ve topraklı yol değil. Yeni yapılmış ve çok güzel asfaltlanmış. Buralar sıcak bölge olduğu halde asfaltta herhangi bir bozulma ve gevşeme yoktur. Bunun da asfalt yapımında zift kullanmamalarından olsa gerek diyorum. Şöforla doktor, Cumhurbaşkanlığı seçimini konuşuyorlar. ‘Dr. Rafsancani büyük adamdı. Onun yaptıkları göze görünmüyor, fakat sonra anlaşılacak. Gelenin işi çok zor.’ diyor.

 

Zahedan görüntüsüyle fakirliğini ele veren bir şehir. Şehrin içinde bir çimento fabrikası var. Halkın çoğu sünni ve Behiç. İki defa pasaportum kontrol edildi. Kaçakçılık engellendiği için malı sınır yoluyla Pakistan’a giden bir fabrika da kapanmış. Sınıra telörgü çekilmiş, mayın döşenmiş. Kapının etrafı duvarla çevrilmiş.

 

Geldiğimiz araba bizi bıraktı. İçeriden başka bir kamyonete bindik. Rüzgar esiyor ve ince çöl kumunu savuruyor. Afgan pakulunu kafama taktım. Fakat kulaklarımız kum doldu. Ebu Talip sakallarımın kum deryası olduğunu söylüyor. Binaya girdik, eşyalarımıza usulen bakıldı. Pasaportlarımıza çıkış vuruldu. Paralara bakan veya soran olmadı. Sabah 50 DM bozdurduğum için üstümde 15 bin tümen vardı ve belki de problem olabilirdi.

 

Pakistan tarafına geçtik. Doktorun kitap kolileri hep problemdi. Gümrükçüler onu birara içeri çağırdılar. Rahmetli Humeyni’nin ‘bu sınırlar şeytanın çizgileridir’ derken kastı neydi diye düşünüyorum. Ve batı Avrupa’nın ülke sınırlarını korumakla beraber gümrük kapılarını kaldırmalarını düşünüyorum. İslam ülkelerinin gerçekleştirmesi gerekenleri Avrupalılar yaptılar. Ve biz sadece teknolojide değil, uluslararası ilişkilerde de geri kaldık. İran tarafında eşyaları çok olduğu için kucağında çocuğu olan genç bir kadının ağlayışını hatırlıyorum. Pakistan tarafındaysa her polis noktasında eşyaların mıncıklanacak ve polise rüşvet verilmeden geçilemeyecek. Hemen yakamıza yapıştılar.

 

Bir tanesi daha elimde olan pasaporta yapışıp, ‘Araba hazır, işlemlerinizi ben yapayım hemen gidelim.’ dedi. Ebu Talip: ‘Sakın pasaportunu verme! Burası çarpıcılar yeri.’ dedi. Doğrusu bir an ürperdim. Bir gafletle bu adamların eline pasaport verilse, işlem tamam olur.

 

Ebu Talip, ‘Doktor sen eşyaların başında kal! Biz içeri girelim. Ama çantaları kaptırma! Burası hırsız yatağıdır.’ diyor. Bu insanlar Müslüman, böyle olmamalılar, fakat ne yazık ki, çantaların çarptırıldığı nokta burası. Doktor geldi, ‘Sen içeri gir!’ dedi. Sıra Ebu Talip’teydi. Pakistan girişlerini vurdurduk.

 

Bin tümene 80 Rupi, 1 Dolara 40 Rupi veriyorlarmış. Tümenin 100 Rupi olması lazım. Para çenççiler etrafımızda. Yaşlı ve sakallı biri, ‘Otobüs orada, namazdan sonra gideceğiz.’ diyor. ‘Kuetta’ya ne zaman varırız?’ diye soruyorum. ‘Sabah, yol çok uzun.’ diyor. En uygunu bir yere sabah varmak ve yola devam etmek. İki kabinli bir toyotaya kişi başına 400 Rupiye anlaştık. Doktor, ‘Sabah 5-6’da varacakmış.’ diyor. ‘Bir yerde mi yatacağız?’ diye soruyorum, ‘Hayır, devam edecek.’ diyor. Otobüsler bu yolu geçerken bir yerde yatıyorlar. Toyotolarınsa daha hızlı geçtiklerini duymuştum.

 

Yola çıkmadan iki kap suya (10 litre) 600 Tümen vererek aldık. İran’daysa 100’er Tümendi. Bu yolun en önemli şeyi suydu. Çantamda dün Tahran’da aldığım bir ekmekle biraz peynir vardı. Fazla para probleminden dolayı her iki molada da yemek yemiştik. Çelo kebap ve horaş. Yine de ekmek almamız lazımdı. Ve yola çıktık. Hayret ettim. Çünkü Taftan’dan Kuetta’ya yeni yapılmış bir asfalt yol vardı. Bir Türk firmasının bu yolu yapacağını duymuştum. Fakat yolun bu kadar iyi olmasına sevindiğimi söyleyemem. Dörtyüz küsur km’lik bu yolu bu araba erken giderdi ve biz gece varırdık. Kalacak yer problemi çıkacaktı. Doktora tekrar sordum. ‘Dokuz onda varacakmış, çok kötü oldu.’ dedi. Şöfor 120 gidiyor. Yol böyleyse bu herif akşam olmadan varır. Saat 10’da çıkmıştık. Taftan’dan İran-Pakistan saat farkı yarım saat. Yola çıkarken su kabına üç şişe kola doldurdum. Doktor bir başka durakta iki şişe fanta, bir diğerinde dört şişe koka kola doldurdu. Bizse su küplerinden su doldurmuştuk. ‘Bu suları siz içebiliyorsunuz. Fakat ben içersem ishal oluyorum. Onun için kola içiyorum.’ dedi.

 

Kurumuş ekmeğimizle suyu çıkmış peyniri çıkardım. Ekmeğin yarısını böldüm. ‘Şimdilik bu kadarla idare edeceğiz.’ diyorum. Ön koltuğa oturan şişman Pakistanlının rüzgar görmemiş bir sesi var. Arkaya dönüp doktorla bağıra bağıra konuşuyor. Urduca, Urduca kırması, İngilizce. Konuşmayı bitirince de kafasını yana düşürüp uyuyor. Uyandığında yine aynı şey.

 

Şöfor Farsça bir şarkı kaseti koydu. İkinci şarkının müziği İbrahim Tatlıses’te varmış. Sürprizde olabilir. Fakat hayır müzik hiç farksız. ‘Haydi söyle’ idi. Doktora bu eski bir şarkı mı diye sordum. ‘Tabi İnkılabtan önce.’ diyor. Halbuki İbrahim Tatlıses bu türküyü son yılda piyasaya sürmüştü ve sesle müzik aynıydı. Doktor, ‘Akşam nerede kalacaksınız?’ diyor. ‘Bakalım.’ diyorum. ‘Ben İran Kültür’e gideceğim, siz de gelin!’ diyor. Şişman Pakistanlı, ‘Önce istasyona gidelim!’ diyor. Biz de indik. Karaçi’ye giden bir tren hazırdı. Lahor treniyse yarın 11’deymiş. Bilet için ‘Yarın gelin!’ diyorlar, yer varmış. Şişkoysa ağlayarak yalvararak bilet aldı. Dışarı çıkınca rıkşeciler etrafımızı sardı. Otele kadar at arabasıyla gittik. Farsça bilen çok. Bizim şişko kendi pazarlığını yaptı, anahtarını alıp gitti. Tek kişilik oda 60 Rupiydi. Bizden iki kişilik oda için toplam 100 Rupi istediler. Ucuzdu fakat pasaportları elden ele dolaştırınca Ebu Talip, ‘Ağabey, tereyağı hikayesine döndü galiba.’

 

Söyleyecek birşey bulamıyorum, çünkü salak bunlar. Vize var, giriş var. Rakamları anladıklarını da sanmıyorum. ‘Siz Katarla mı geldiniz?’ ‘Hayır, toyoto ile geldik’. Bizi getiren arabacının ne işi vardı burada. İşi karıştıran oydu. İstasyondan bindiğimiz için, trenle geldiğimizi sanmış olacaktı. Sonuçta otele kaydımız yapıldı.

 

Pasaportları zorla geri aldık. Burası Kuetta’ydı. Pasaportsuz kalabilmek riski vardı. Odaya çıktık. Duşu vardı. Çantaları bırakıp aşağı indik ve bir çarşı turu atacaktık. Şeker kamışı satan bir arabanın önünde durduk. Türkmence: ‘Nerelisiniz?’ Afgandı.

 

- Türkiyeliyiz, sen nerelisin?
- Afganistanlı
- Neresinden?
- Talekan’dan

 

Beş Rupilik kesilmiş kamış aldık.

 

- Afganistan’ın ahvali nicedir?
- Yahşi değildir.
- Gidip gelmek nasıldır?
- Gidip gelmenin teklifi yoktur.

 

Biraz yürüdük, yine bir vatandaş. Selam verdim. Bu da Kunduzluymuş. Mango, mandalin ve garip bir meyva satıyor. Şeker kamışını yiyerek, hepsini olmasa da emdiğimiz parçanın bir kısmını Pakistanlılar gibi ortalığa atarak dolaştık. Dönüşte Kunduzlu bize o garip meyvadan ikram etti. Bir de mango kesti. Hayır dememe rağmen kesti. Misafirperver Afganlar. Çalışkan, üretken insanlar.

 

- Kaç kilo sattın? Çoluğun çocuğun rızkı çıktı mı?

 

Fakat Müslümanlığının kazandırdığı bir pratiklikti onun yaptığı. O garip meyvadan kalanları aldım. Yarım kiloydu. Diğer satıcılardan da 1 kilo mandalina aldım.

Otelin çayhanesine girdik. İki açmayla iki küçük demlik çay. 45 Rupi, çık para! Fakat herif arkamızdan gelip bir on Rupi daha istedi. Yukarı çıktık. Sıcak su vardı.  Taftan’ın kumunu ancak çıkartırdım. Gömlek, yelek ve çoraplarımı da yıkadım. Sonra Ebu Talibi kaldırdım. O da duşa girdi. Geceyi yolda geçirmemiz üzerineydi hep hesaplarım. Erken gelmeye bozulmuştum. Fakat şimdi erken gelişimizin daha hayırlı olduğu tezini kabullendik. Sabah ezanı saat 4 olmadan okundu. Ebu Talip de uyanmıştı. Namazı kılıp tekrar yattık. Saat 7:20’de kalkıp toparlandık. Pakistan gömleğimi giydim, diğerini katlayıp çantama koydum. Otelden çıktık. Peşimizden bir adam:

 

- Nereye gidiyorsunuz?
- Sana ne lan! dedim.
- İstasyona mı?
- Hayır, pazara.
- Pazar bu tarafta.

 

Adamı defedip, Kuetta cadde ve sokaklarını, pazarlarını ikibuçuk saat boyunca adımladık. Bir pastaneden yol için ekmek ve meyva suyu aldık. Biraz da muz. Sonra istasyonun yolunu tuttuk. Bazı sokaklar Afganlı doluydu ve Afgani bozuyorlardı. Buranın Kandahar tarafına giden yol olduğunu düşündüm.

 

İstasyondayız. Rezervasyon ve turizm ofisi. Akşam bize 9’da gelin diyen adam da orda. Yandakini gösterdi. O da diğer yandakini. Yer yok diyor.

 

- Bir bilet var istersen al!
- Biz iki kişiyiz.
- Başka yer yok.
- Biz misafiriz, yardımcı olun!
- Yer yok.
- Bu gelenler nasıl alıyor?
- Onlar üç dört gün önceden ayırttı.

 

Hepsi yalan. O sırada üç kişi geldi. Birisi Farsça:

 

- Ne oldu?
- Lahor’a yataklı yer istiyoruz, yokmuş.
- Olmaz mı, var. Sabredin hallettiririz.

 

Onlar da bilet aldılar. Biz bir süre daha bekledik. Konuştuk yok.  Bu adamları tanımasam kızacağım. Kızamıyorum. Kızamıyorum, düşünüyorum. Fakat çözümü yok. Bu fakirliğin ittiği bir şey değil. Çıkıp numarasız yerden almaya gidiyoruz. Satış yerlerinden birinde duran sakallı güleç yüzlü bir gence Farsça bilip bilmediğini sordum. Biliyormuş. ‘Bileti içeriye girin solda ilerde alacaksınız.’ diyor. Bir an cemiyetten olup olmadığını sormayı düşündüm. Biraz önceki adamlar oturuyordu.

 

- Ne oldu?
- Olmadı.

 

Yanlarındaki ince yapılı adama: ‘Hallet şunların işlerini!’

 

- Parayı versinler, alıp geleyim.
- Para yok. Beraber gideceğiz.
- Bana inanmıyorlar mı?

 

Cebinden sarıya kazınmış bir numara çıkardı, 83. Buranın taşıyıcı hizmetlilerindenmiş. Nitekim bunlar kırmızı gömlek giyiyor. Bir süre sonra gömleğini de giyecekti.  Beraber gittik, bilet aldık. Sonra içeri girip bize numara aldı. Karşılığında da 60 Rupi istedi, numara farkı da içindeymiş. Verdik. ‘Tren gelince ben sizin yerinizi de göstereceğim.’ dedi. Yani henüz hizmet bitmemiş. Daha önce bir defa yataklıya binmiş, fakat diğer vagonların kalabalık ve rezalet olduğunu duymuştum.

Müseferet

Tahran’ın Güney Otobüs terminaline gideceğim.

Muhtaç Ağlatır

Aradan otuz sene geçmişti; onu unutmamıştım. Kaybolup gitmişti.

Allah taraftarı kurtarıcılar olmadıkça, fesatçılar

Gürcistan: 69 bin 700 km kare yüzölçümüne ve 5 milyon nüfusa sahip olan bu küçük ülkenin,...

İslam'da şiddet

Evet, İran devrimiyle hızlanan bir süreç var.

Şehadet en karlı alış veriş arkadaşlar; canı verip

Sonradan kendisi de bir alçağın en az on kurşununa hedef olan Hayati ÜSTÜN, İstanbul'dan telefon ediyor.

Cihad ve Şehadet (Selami Yurdan)

İhtiyar delikanlı: Yaşlanan bedenine karşın, yaşlanmayan gözlerinden yiğitlik kıvılcımları saçan Ferman ağabey

Yorulmuş adamlarla yola çıkmak

Hep zaafiyet içinde yüzmeyi nasip ediyor.

Her dağ kekik kokmaz

Gecikiyor dostların kalbine.....

Üsküp'ün gülleri susuz kalmasın.. -3-

Akşam namazından sonra beş araçla programın yapılacağı Kumanova'nın banliyösündeki Likova'ya doğru yola çıktık.

Üsküp'ün gülleri susuz kalmasın.. -2-

Makedon hükümeti, batıdaki dağın ucuna 70 metre yüksekliğinde bir haç dikmiş.

Üsküp'ün gülleri susuz kalmasın.. -1-

Makedonyalı Müslümanlar 2005 yılını bitirirken Osmanlı ulemasının son temsilcisi İdris İdrisi Hoca Efendiyi kaybetti.

Akşamki konuşma gençlerin çok hoşuna gitmiş..

Reyyan'la beraber otobüsle Recklinghausen'e gittik. Oradan 11'de ICE'ye bindik.

Bu kadar kendiliğinden gözyaşım ilk defa akıyordu

Akşam Ahmet gelip aldı. Sonra eşi, oğlu Musab ve kızı Halenur'u da alıp Bochum'a gittik.

Son başladığım öykü aklıma gelince duygulandım

Akşam Ahmet gelip aldı, ailece ona başsağlığına gittik. Yan komşu Karslı inşaatçı da geldi. Sivas iki yıllık mezunuymuş.

Berlin'de akşam iyi kar yağmıştı, şimdiyse başlayan yağmur karı eritiyordu

Saat 12'de Musab geldi. Emine hanım Bilefeld'e gidecekmiş. 'Almaya gelmesinler, seni giderken biz bırakalım.' dedim.

Priştina'nın en genç imamı ve gençlerle ilgilenen

Faik'in börekçi dükkanı varmış, oraya gidiyoruz. Hüsameddin'e telefon ettik. Bir saat önce eve gelmiş.

Alman misyonerler bölgede çalışmak için 20...

Priştina, 200 bin nufuslu bir şehir. Onüç cami var. İmam-Hatib okulu, İlahiyat Fakültesi dört senedir eğitim hizmeti veriyor.

Zerre kadar hayrın da, zerre kadar şerrin de karşı

Gayrimüslimlerin anlattığına karşılık üzerine gitmeliyiz. Teknolojinin ve iletişimin hızlandığı bu zamanda bu fırsatları iyi değerlendirip

Balkanlardaki ve Türkiye'deki Müslümanların ilişkileri

İçerdeki bilgisayarlar okulun, orada yer olmadığı için burada duruyor.

İttifaklar arasındaki fark

Cahiliye dönemi ittifakları, zalim de olsa, mazlum da olsa, saldırgan da olsa, saldırıya uğrayan da olsa

Taklit ve farklılığı öne çıkaran ırkçılık

Taklit, 'öteki'ni kalıp yargılarla anlamanın bir biçimidir. Taklit, sömürgeci iktidarın ve bilginin anlaşılması en zor

Berlin duvarı yıkıldı, bu ülkede başka duvarlar örülüyordu

Bizler bugün bu salonda bir kader buluşmasında biraradayız.

Kudüs'e sahip çıkmak..

İsrail'in ve dünya siyonizminin desteği ortadayken İslam dünyasının ilgisi sadece toplantılar, tel'inler bazında kalmamalı.

Beytül Mukaddes: Mukaddes ev, Kudüs..

Siyonistlerin göz yumulan bir biçimde bazan Lübnan'a, bazan Gazze'ye saldırısının şaşırtmaca bir amacı vardır...

Bir türküye ne dertler, ne hasretler yüklenir..

Berlin'e doğru hızla giden taksinin camına başımı dayamış, engin yeşillikleri seyrederken kendime sorduğum bir soru

Korku üzerine kurulu bir gelenek

Heredot'tan Pliny'e, Aziz Augustine'den Kolomb'a, açıkçası bütün Avrupa'dan bugünkü ABD'ye kadar...

ABD emperyalizmine karşı mücadele artarak devam...

Bugün burada kitaplardan derlenen bilgiler aktarılmayacak.

Bir zeka özürlüler var içimizde, bir de alçaklar...

Bir dizgici anısı dinlemiştim. Daha çok okumak için bir yayınevine giriyor, okuyor, okuyor.

Keşmir deprem yardımı

Arazideki ekiplerin hepsini topladık. Gori köyünden dağlara doğru giden yol üzerine, dükkanların alt tarafına üç çadır kuruldu.

Hakiki müminin yeri..

Hareket: Bir cismin durumunun ve yerinin değişmesi, devinim. Vücutu oynatma, kıpırdatma veya kımıldatma.

Alçakça propagandalar..

Dünyada başka yerlere yerleştirilen milyonlarca mülteci varken Filistinlilerin bunu anlamayıp...

Ey çağlar boyunca dost ve bir kaldıklarımız!

19 Mayıs 1901'de Siyonizmin birleştirici babası Theodor Herzl, Sultan Abdulhamid Han'ın huzurundadır.

Yolculuk -III-

Otelin lobisi aynı zamanda lokanta ve çayhaneydi. Pakistanlı önce tek kişilik odasını tuttu.

Yolculuk -II-

Yemek yer misin, Muhammed? - Hayır, ağabey. Zahedan'a ne zaman varırız?....

Yolculuk -I-

Tahran'ın Güney Otobüs Terminaline gideceğim. Meydan-ı İmam Humeyni'yi batı yönünden Tophane tarafına koşar adım geçtim.

Otuzuncu yılında İran İnkılabını değerlendirmek

İran devrim kitabını iyi okursak, iki şey dağ gibi dikilir karşımıza:

İRAN – Güneybatı Asya Ülkesi

Yirminci yüzyıl itibariyle petrol ve doğalgaz zengini bir ülke...

Hatemi'nin Cumhurbaşkanlığı seçimi

Peygamberler hata yapınca uyarılmışlardı. İnsanlar ise emredildikleri ve nehyedildiklerini bilirlerse...

Afganistan'a gidince köyüme gitmiş gibi rahatlıyo

Kararını vermişti, gidecekti. Önce İsmail'in evine gidip taziye ziyareti yapacaktı. Yapabilecek miydi?

Afiganistan

Afganistan halkının İslam'a bağlılığı ve İslami endişeleri tartışma kabul etmez bir gerçek.

İslam bütün bir yaşam tarzıdır

İslam yaşadığımız zamanda dünyanın en faal gücüdür. Yirminci yy.ın zarları Müslümanlar üzerine atıldı.

Cihad İslam'ın hiç solmayan bir gülü, bir gücü...

Biz bu akşam burada hayatlarını, insanlık tarihi boyunca bir kere yaşanan insan hayatını Allah...

İHH, Afganistan-Celalabad-Gazne

İHH, Afganistan'da yıllardır faaliyetini sürdürüyor. Bu seneki Kurbanda bir ekip daha ilave edildi

Cihad ve Şehadet İslam'ın hiç solmayan iki çiçeği

1552, Rus Çarı zalim İvan'ın Kazan Hanlığını yakıp yıktığı tarihtir. Bu günün anısına da Kızıl Meydan'daki St. ...

Ben Afganistan'a sevdalıydım, ilgiliydim

Bir kenara oturup ekmek yanına birer meyve suyu içtik. Sonra 83 numara geldi.

‘Bu sınırlar şeytanın çizgileridir’

Yol eski toz ve topraklı yol değil. Yeni yapılmış ve çok güzel asfaltlanmış...

Karayoluyla kaç bin km yol yapacağım, kaç değişik...

Ha bugün ha yarın derken yine tası tarağı topladım. Dadaş Seyahat niçin bir kalır.

Bütün iyi dostlarım şehid oldu!

Dr. Rabbaniyle vedalaştık. ‘Yarın akşam buraya gel seni gönderelim. Kabil’in son durumunu mutlaka görmelisin...

İslam’da Cihad vardır, siyasette koltuk vardır

24 Mayıs 1995, saat 15:10’da Afganistan Cumhurbaşkanı Prof. Burhaneddin Rabbani ile görüşmeye alındım

Kabil’de geziyorum, her yer yıkılmış ve yakılmış!

Celalabad’a döndük. Emanullah geldi. Marufların Peşaver’de olduğunu ve görüştüğünü söyledi.

Seyyid Abdullah Nuri - Ayak izleriniz bile kalmadı

Kabil’i seyrediyorum. İşte merkezi şehir önümde uzanıyor. Bütün güzelliğiyle demeli miyim bilmiyorum.

Tacikistan’da 100 bin masum müslüman halk şehid ed

1991 yılında Sovyetler dağılınca bütün bağlı cumhuriyetler bağımsızlıklarını ilan ettiler.

Birileri bir yere oturunca sürekli iç düşman humma

Bundan sonrası için ne düşünüyorsunuz?

Taliban, İtalya’nın Senusileri gibi, Müslüman ama

Cümbüş’te üç kuvvet vardı: 1- Cihadiler; dışarıyla alakası yok. 2- Pehlivanlar; (milisler) eski Necib’in...

‘Sakal, sarık mecburi, kadınlar sokağa çıkamaz. İs

Pazar; Erzurum garajı eski yerine yeniden yapılmış. Selami’yi tekrar aradım. Necmeddin’le geldiler.

Şu kuruyan güllere bak! Kuruyan gençlerimiz gibi.

Gece saat 03:30’da uyandım. Ezan okunuyordu. Namazı kıldım, uyuyamıyorum.

Afgan cihadına katılmak için bu yol en önemli geçi

İstanbul’dan karayoluyla yola çıktığınızda, dört bin üç yüz km. sonra çöllerle kaplı Belucistan’a ulaşırsınız...

Geleceğin en büyük çöl savaşları burada yaşanabili

İran’ın güneydoğusuna, Afganistan’ın güneybatısına ve Pakistan’ın batısına düşen, 2,5 milyonu İran’da...

Amsterdam’da açan çiçek

Gönlümde bir kıymet dairem var. Bunu açıklamalı mıydım? Evet bunu açıklamalıyım ki, anlatacağım anlamlansın diyorum...

Gezi notları arasında iki şiiri

Bırak git meydanları,Vur beni!

Bizim diyarımız! Osmanlı yetimi

Saat 12’de İHH’dan minibüsle havaalanına çıktık. Üsküp’e Yakup Hoca’nın vefatı için taziyeye gideceğiz.

Yirmi günde sanki 20 yıllık bir dostluk bağı oluşt

Kampa döndüğümüzde saat iki olmuştu. Halit, ‘Mecir bekliyor, taziyeye geç kalıyormuşuz’.

‘Mücadelenin uykuya dalmaması önemliydi’

Taksiciler yapıştı. Hayır dedim. Biri inat etti. Araba gelecek desem de aldırmıyordu.

‘Eyvah! Afganistan ırk savaşlarına doğru ...’

İkindide camiye gittik. Çıkışta Muallimin müdürlüğünü yaptığı okulu gezdim. Beşyüz öğrencileri varmış.

‘Karın çığa dönmesi gibi insanoğluna ihtiyarlık ç

Hastahanedeki hasta ve yakınlarının hemen tamamı Afganlıydı. İsmail, Hanif’i aramıştı.

Peşaver 5-7 Aralık 2005 ‘Emini sen büyük adamsın!

Vakit geç oluyordu. Taş pazarına gidecektik. Recep ve Halit acil alışveriş yapıp geri dönecekti...

Keşmir – 29 Kasım 2005 Peşaver’e yolculuk

Geriye 300 battaniye vereceğimiz kalmıştı. Depoya gelen battaniyelerden 180’ini yükleyip götürdük...

Keşmir – 27 Kasım 2005

Çadırların dikiş yerlerinden su damlamaya başladı. Battaniyenin baş tarafı sırıl sıklam olmuştu...

Keşmir – 26 Kasım 2005

Sabah namazında hava daha soğuktu. Namazı kılıp yataktaki sıcaklığımızın içine yeniden gömüldük...

Keşmir – 25 Kasım 2005

Pakistan elektrik kurumu elemanları geldi. Huzeyfe’nin yerleştirdiği ana panodan kampa yeni hat çekmeye başladılar...

Keşmir – 10 Kasım 2005

Akşam saat 19, İstanbul-Karaçi uçağı için havaalanındayız...

Afganistan’daki son seçimler üzerine...

Afganistan’ın işgal gücü, seçimlerde hile olduğunu ısbatladı ve seçimler ikinci tura kaldı. Bu seçimlerde de hile var diye yazmadım.

Amerika Afganistan’da gerçekten savaşıyor mu?

Hayır, ABD Afganistan’da bir kurnazlık oyunu sergiliyor. Evet, çatışmalar var, kayıplar var...

Merkel’in Dışa Vurduğu İsrail Baklası

Alman ve İsrail kabinesi ikinci ortak toplantısını Berlin'de yaptı. Birincisini Kudüs'te yapmıştı...

Werden die Bomben die in Kabul explodieren Merkel

So wie ich daran glaube, dass der Angriff auf die Twintowers am 11. September 2001...

Kabil’de patlayan bombalar Merkel’i kurtaracak mı?

11 Eylül 2001'de İkiz kulelere yapılan saldırıyı el-Kaide diye çıkartma bir örgütün yapamayacağına inandığım gibi...

Swat Tahrik-i Taliban'ı ve Pakistan'ın Durand Hatt

2006 'nın Kasım ayında Kabil'deydim...

Pakistana Sahip Çıkalım

ABD-Ingiliz Orta Şark Kumpanyası bütün dünyayı parmağına taktı oynatıyor...

Çanakkale Onurlu Bir Bitişin Savaşı

Çanakkale savaşı, sonradan ortaya çıkan sonucuyla Osmanlı devletinin bittiği savaştır.

YENİ TOM AMCA: Barack Hüseyin Obama

İktidardasın Tom Amca. ABD başkanlığın kutlu olsun.

Sözünde duran bir yiğit daha Rabbine döndü.

Bir garip ölmüş diyeler. Üç günden sonra duyalar...

Siyonist israil Devletinin Gerçeğini Kavramak

19 Mayıs 1901'de Siyonizmin birleştirici babası Thedor HERZL, Sultan Abdülhamid'in huzurundadır.

İsrail döktüğü kadar kan ödeyecek, ektiği kadar ki

1979'un 27 Aralık gecesi SSCB'nin kızıl ordusu, Afganistan'a girmişti. Görkemli, techizatlı, dünyayı korkudan titreten kızılordu ...

Mekke ve Kabeye Sahip Çıkalım

Doğudan, batıdan, kuzeyden güneyden her renkten , her dilden , her ırktan Müminlerin aşkla, vecdle...

Türkiye’de Ramazan Notları

Bütün kürreyi arzda yaşayan Müslümanları bugün heyecan dalgası sarmış durumda.

Gürcistan’da Nataşa sahne aldı

GÜRCİSTAN: 69.700 km. kare yüzölçüme, beş milyon nüfusa sahip olan bu küçük ülkenin...

Demir Döğenlerin Meydanından İki Demirci

Yılmaz ÖZTUNA: “Türkiye Gazetesi” nasıl bir gazete? sorusunun cevabını vermek çok zordur...

Şu Çılgın Türkler

Ankara kökenli bir kitap “Şu Çılgın Türkler”.

Güzel adam Erdem Bayazıt

Yedi güzel adamın dalından bir yaprak daha düştü toprağa

Pakistan’da Oynanan Oyun

Bu yazıyı tasarlarken Pakistan’ın başında dolaşan sosyal ve siyasal desiseleri düşününce PAK-İSTAN hayalini kuran...

Misyonerlerin Kandahar Gösterisi

19 Temmuzda 23 Güney Koreli Güney Afganistan'da, Taliban tarafından tutuklanmıştı.

Mine, Time’a Kapak Olunca

Time dergisi başörtülü İHH gönüllüsü Mine KARAKAŞ'ın resmini kapağına basarak "Türkiye'nin ikilemi" başlığıyla vermiş.

Kabil’den Celalabad’a Afganistan

Kabil’e kar inmemiş fakat soğuk inmiş, yağan yağmurdan her taraf çamur içinde.

İsmail Kahraman, İslamcılık ve MTTB

16 Aralık 2006’da MTTB’nin (Milli Türk Talebe Birliği) kuruluşunun yeniden ilan edildiğini gazetelerden okuduk. CHP’li Yüksel Çengel, 46. dönem MTTB Genel Başkanı. Milliyetçi Rasim Cinisli 47. dönem MTTB Genel Başkanı. İsmail Kahraman 48. dönem genel...

Şeytan Üçgeni

Bugün Terörizmin tarifi ABD’nin keyfine ve uzmanlık alanına bırakıldı.

Orada bir yer var dağlar başında - KEŞMİR -3-

Yeni gün için programimizi yapmistik...

Orada bir yer var dağlar başında - KEŞMİR -2-

Sabah namazini kildik, yeni gün için bize gösterilen çadirda istirahate çekildik...

Orada bir yer var dağlar başında - KEŞMİR -1-

AZAD Keşmir, Jammu ve Makbuza Keşmir denilen 222,236 km2 lik yüzölçüme sahip...

ABD Kaybetti; Insanliga Kaybettirdi

ABD günden güne kaybeden bir ülke. ABD´ye duyulan nefretin ölcüsü yoktur.

Türkmenbaşı'nın ardından

21 Aralk perşembe sabahı haberlerinde; hazar denizinin doğu yakasına düşen bir batı Orta Asya devleti olan Türkmenistan Devlet baskani ya da Türkmenistan Diktatörü S.Murat Türkmenbaşının öldüğü haberini duydum

Cihaddan Sonra

Bir önceki gece paralı askerlerle çatışmadan dönmüştük. Kaybettiğimiz grubu bulabilmek için yorgunluğun üstüne ...

Kabil’de patlayan bombalar Merkel’i kurtaracak mı?

11 Eylül 2001'de İkiz kulelere yapılan saldırıyı el-Kaide diye çıkartma bir örgütün yapamayacağına inan...

ABD’nin İşgal Mantığı

Müslümanlarin kendi hayatlarini iyilestirici her türlü isteklerinde elde ettikleri her türlü basarinin karsisina ezici ve yikici bir biçimde dikildigini görüyoruz.

Afganistan’ı unuttuk mu?

Az tirajlı bir gazetede küçük bir iç sayfa haberine göre Afganistan’ın güneyinde...

Ziyaretçi Defteri
Yükleniyor
Yükleniyor...