x

Dünyayı Kuşatan Yüreğin Anısına

Uğur Arslan

Bahattin Abimizin Gözlerindeki Derin Bakış

     Yıl 1988 ya da 89. İzmir İmam Hatip Lisesi’ndeyiz. Öğle arası olmalı. Üst kattaki sınıfımızın penceresinden bahçeye bakıyoruz. O zamanlarda ‘abi’ diye tesmiye ettiğimiz, 15 Temmuz’dan sonra öğretmenlikten ihraç edilen, burada ismini anmak istemediğim o kişi, bahçede öğrenci kalabalığı arasında birkaç arkadaşıyla sohbet eden Hüsamettin Yaşa’yı göstererek ‘Bak bunlardan uzak dur, bunlar çok tehlikeli, İrancı, mezhepsiz…’ bağlamında bir şeyler söylüyor. İnanıyorum.

     90’lı yılların başı. Fetö elebaşı pazar günleri Hisar Camii’nde geniş kalabalıklara hitap ediyor. Çevre şehirlerden bile otobüsler dolusu katılım var. Caminin bahçesi, ara sokaklar hınca hınç dolu. Caminin içinde yer bulanlar kendilerini bahtiyar hissediyorlar. Daha konuşma başlamadan ağlayanlar var, salya sümük gırla. Şimdi yüzüm kızararak ifade ediyorum ki o yıllarda özellikle İzmir’i kasıp kavuran Fetö tsunamisine ben de kapılmışım, akıntıda bir süre sürüklenmişim. Bu yazı aslında bir dala tutunarak bu kıyıya sağ salim çıkışımın kısa bir hikâyesidir.

     Elebaşının Hisar vaazında söylediklerini Kestanepazarı A Blok yurdunun kütüphanesinde hararetle savunuyorum. “Kara çarşafı sıyırdın mı altından sakallı erkekler çıkıyormuş.” diyorum. İsrailli ölen çocuklar için ağladığını söyleyen Fetö’nün faziletinden dem vuracak kadar zırvalıyorum. Özellikle Adem Çalar söylediklerime itiraz ediyor. İtiraz ile yetinmiyor beni bu yanlış zihniyetten koparmak için şuan bile samimiyetini hissettiğim bir üslup ile konuştukça konuşuyor. Ağzımın payını vermek değil niyeti, onu zaten yapıyor. Beni bir kötülüğün içinde görüyor, kurtarmak için dostane bir yaklaşımla uğraş veriyor. Adem bana, abone olduğu İmza dergisinin o gün gelen nüshasını gösteriyor.

     İmza Dergisi, Elebaşı’nın Hisar Camii konuşmasının tam metnini ve konuşma hakkında medyada çıkan yorumları yayınlamış.  Konuşmanın ertesi pazartesi, Türk basınının amiral gemisi sloganını kullanan Hürriyet’in manşeti şöyle: İslam’ın Gür Sesi Fethullah Gülen İzmir’de Haykırdı. “Kara çarşafı sıyırdın mı altından sakallı erkek çıkıyor.” Şimdi hayıflanarak hatırlıyorum ki camide söylenen bu sözlerin başörtüsü eylemlerini sabote amaçlı olduğunu o zaman kavrayamamıştım. Tıpkı Filistin’de kadın, çocuk, yaşlı demeden tam bir katliam yapan İsrail’e tek kelime eleştiri yöneltmeden camide İsrailli çocuklara ağlama ikiyüzlülüğünü havsalamın almaması gibi.

     Sonraki günlerde Adem beni Bahattin Abi ve çevresiyle tanıştırdı.  Bu sayede o çevredeki mümtaz kişileri tanıma imkanı nasip oldu. Hüsamettin Yaşa, Hüseyin Alan, Selçuk Türkyılmaz, Dumlu Kara, İbrahim Karagül, Mehmet Eker, Musa Kırca, Rasim Çalar, Tayyip Saraç o isimlerin önde gelenleridir. 

     Kansızoğlu apartmanındaki ev, yurttan sonra ikinci adresimiz haline geldi. Her fırsatta arkadaşlarımızla bu evde buluşuyor, çay içiyor, vaktin namazını cemaatle kılıyor, cihat, tebliğ, davet, ümmet… konularında sohbetler ediyorduk.  Hatırlıyorum,  Ahmet Önkal’ın “Rasulullah’ın Davet Metodu” adlı kitabını sohbet  konusu olarak okumuş, üzerinde mütalalar yapmıştık. Evin kitaplığı oldukça zengin ve günceldi. Sezai Karakoç’un çok sayıda kitabı mevcuttu. Seyyid Kutup’un, Mevdudi’nin, Hasan el Benna’nın, Mustafa Meşhur’un, Fethi Yeken’in, Malik bin Nebi’nin gibi eserler bulunuyordu. Kitapevi işleten Musa Kırca abimiz kitaplığı özenle besliyordu. 

     Önce yoldaş sonra yol. Yola kiminle çıkıldığı, yolun kiminle yüründüğü önemlidir. Zira yol meşakkatlidir, uzundur, zaman kısadır. Yolda tökezleyenler, yorulanlar, dökülenler, yolu şaşıranlar eksik olmayacaktır. ‘Tek başına gidemezsin, bir rehberin, kılavuzun olmalı. Daha önce gitmiş ve geri dönmüş, dönebilmiş biri. Yolu tanıyan, izlere aşina biri.  Sadece doğru yolu gösterecek değil, aynı zamanda o yolu senin yanında seninle kat edecek kişi. Göstermekle yetinemez, bizzat götürmek zorunda.” (Dücane  Cündioğlu)

     Bahattin Abiyi yakından tanımanın, onunla yol yürümenin, rahlesiz de olsa onun tedrisinden geçmiş olmanın bir lütuf olduğunu düşünüyorum. Ahmetbeyli’de yapılan kamplar, fuarda koşular, sohbetler, çay muhabbetleri, kitap tahlilleri, akademik alana yönelmeyi ısrarla tavsiye etmesi, edebiyatın gücüne vurgu yapması, arkadaş ziyaretleri, düğünüme gelmesi, evime teşrif etmesi, bizi evinde ağırlaması hepsi onun eğitim yönteminin birer halkası. İnsani ve İslami meziyetler onun yaptığından daha güzel nasıl temsil edilebilirdi?  Cömertliğiyle, cesaretiyle, entelektüelliğiyle, adanmışlığıyla, teşkilatçılığıyla bizim abimizdi, rehberimizdi, üstadımızdı.  Vefatından sonra da önderliği devam ediyor, biz arkadaşlarına ilham ve feyiz vermeyi sürdürüyor. Allahüm mahşurne fi zümratis salihın

Uğur ARSLAN
Muğla

Bu yazı bahattinyildiz.com için kaleme alınmıştır. Yayın tarihi: 07.05.2021

Ekrem ALTINLI

Merhum Bahaddin’i Anlatabilmek

Uğur Arslan

Bahattin Abimizin Gözlerindeki Derin Bakış

Mehmet Gözütok

Bahattin Abi

Taner Taştekin

Mütevâzı, Müstakim ve Mücâhid: Bahattin Yıldız

Mucip ULUDAĞ

En Yüksek Kariyer Kulluktur

Kenan GÜNEŞ

Bahattin Yıldız, Tanışmamız ve beraberliğimiz

Ahmet AKYAZ

1991’de İzmir’e öğrenci olarak geldiğimde tanıdım Bahattin Yıldız abiyi

Aytekin Aytaç

Selamlar Şehitler Bahattin Yıldızı

Halit DİNDAR

Bahattin Abi

Yüksel ÖZKARTAL

Hayatlara Yön Veren İnsan Bahaddin Yıldız

Halil BEKTAŞ

Cennete Giden Yol Bahattin Yıldız

Hüseyin DURSUN

Şehadete Kara Sevda İle Sevdalı Topraklarda Kavuşan Adam

Mehdi DÜLGER

Bahattin Ağabey

Recep YILMAZ

Tarife Sığmayan Adam Bahattin Yıldız

Lokman ACAR

Bahattin YILDIZ

Raşit EKİCİ

Bahattin YILDIZ Abiden Kalan Kısa Hatıralar

Elvan MUTLU

Modern Çağın Rol Modeli Bahattin YILDIZ

Abdülkadir SEVEN

Yolun Yolumuz Bahattin Ağabey

Erkan Erdemir

Bahattin Yıldız Okuma ve Yazmaya Teşvik Ederdi

Mehmet Akif VURAL

Namaz kılmaya yeni başlamıştım.

Dr. Osman Yaşar Öz

Bahattin ile son görüşmemizi

Rifat TÜRKSARSLAN

Bahattin YILDIZ Abi

Nazım BARDAKÇI

Bahattin Abi

Enes SİVARİ

Bahattin Abiyle Muhabbet

Cemal ARSLAN

Bahattin Abimiz

Alim YILMAZ

Şehid Bahattin YILDIZ Abiyi Rahmetle Anıyorum

Hamza ARAS

Bahattin Yıldız ile Anılarımız

Sadık TORUN

Bahattin Ağabey

Mustafa KARATAŞ

O Bizim Hayat Öğretmenimizdi

Uğur BAYRAK

Binlerce YILDIZ'dan Biri Olmak

Muhammet EMEK

Bir Şehidin Ardından

Selami ALDEMİR

Vay be Bahattin Abi

Ziyaretçi Defteri
Yükleniyor
Yükleniyor...