x

Dünyayı Kuşatan Yüreğin Anısına

Hamza ARAS

Bahattin Yıldız ile Anılarımız

          Basmahane fuar girişinin hemen sağ tarafında Milli Türk Talebe Birliği vardı. Milli Türk Talebe Birliği’ni İzmir belediye başkanı İhsan ALYANAK ve zabıtaları Milli Türk Talebe Birliği’ni basarak tahrip etmişlerdi. Onun için bizde Milli Türk Talebe Birliği’ne gitmiştik. Kalabalık bir grup ile oraya gittik. Milli Türk Talebe Birliği’ni toparladıktan sonra, Birliği’n önünde resim çektirdik. Bahattin YILDIZ; ise aramıza katılmayarak uzaktan bize bakıyordu. Resim çekildikten sonra Bahattin’in yanına giderek, “Niçin aramıza katılmadın?” diyerek Bahattin’i çay içmeye davet ettim.  O da itiraz etmedi. Ne de olsa yarı Erzurumluydu. Oradan Mehmet EKER, Cafer ve birkaç arkadaşla, bitpazarının girişinde bir çay ocağı vardı, orda çay içtik ve sohbet ettik. Bahhattin Erzurum’da okuduğunu, İzmir’e geldiğini ve daha sonra Erzurum’a döneceğini söyleyerek, arkadaşları tanımadığı için aramıza katılmadığını söyledi. Oradan ayrılarak gitti.

          İkinci karşılaşmamız Kadife Kale’de oldu. Akıncılar derneği açmıştık, Kadife Kale’nin Akıncılar Derneğinin başkanı bendim. Başkan yardımcısı Ali Demirok idi. Bir akşam,  Hasan Alsancak ile Bahattin derneğe geldiler. Biz de o akşam yazı yazmaya çıkıyorduk. Hasan Alsancak ile Bahattin benimle görüşmeye geldiklerini söylediler. Ben de hazırlamış olduğumuz boya kutusunu ve fırçayı daha evvel kurduğumuz gruba vererek, Bahattin ile beraber o grupla yazıya çıkmasını söyledim.  Hiç itiraz etmedi, o grupla çıktı. Sabaha doğru tekrar dernekte buluştuk ve kahvaltı yaptık. Bahattin ile görüştük, Bahatti’nin Erzurum’daki okulunun bittiğini, İzmir’de kalacağını, İzmir’deki Akıncı gençliğin çalışmalarına katılacağını söyledi. İzmir’de nasıl bir çalışma yapacağımızı görüştük. 

 

          İzmir’de Bahattin ile uzun süre çalıştık ve çokta güzel çalışmalarımız oldu. Daha sonra bazı çalışmalar için benim dernek başkanlığından istifa etmemi istedi. Ben de dernek başkanlığından istifa ettim. Dernek başkanlığına Haydar Avşar’ı getirdik. Akıncılar derneğinin başkan yardımcısı olan Ali Demirok’u da istifa ettirerek, bir grup oluşturarak İzmir’de çalışmalara başladık. Bundan kısa bir süre sonra, 12 Eylül 1980 hareketi olmuştu. Bahattinler Afganistan’a gitmişlerdi. Haberleşme imkanı olmadığı için ben İzmir’de kalmıştım. Tire Akıncılar Derneği başkanı Ali İksan da İran’a gitmişti. Daha sonra da Ali İksan Türkiye’ye dönmüştü. Ali İksan’ı Tire’de şehit ettiler. Bahattin de İzmir’e gelmişti. Bir araya gelerek, nasıl bir çalışma yapabiliriz diye görüşme yaptık. Dernekler yasaklıydı. Derneğimizde yoktu. Onun için kendimiz görüşerek çalışmalar belirledik. Bahattin’in tek derdi vardı: O da gençlik. İşe, İmam Hatip’ten başladık. Yasaklar kalkınca da vakıf kuruldu. Bahattin ile sık sık bir araya gelerek görüşürdük. En son yetimhane yapımı için Afganistan’a gitmeden birkaç gün önce görüştük. Kardeşim seni çok özledik, seni çok seven kardeşin 

Hamza ARAS

Bu yazı bahattinyildiz.com için kaleme alınmıştır. Yayın tarihi: 28.12.2020

Halit DİNDAR

Bahattin Abi

Ahmet AKYAZ

1991’de İzmir’e öğrenci olarak geldiğimde tanıdım Bahattin Yıldız abiyi

Mucip ULUDAĞ

En Yüksek Kariyer Kulluktur

Kenan GÜNEŞ

Bahattin Yıldız, Tanışmamız ve beraberliğimiz

Aytekin Aytaç

Selamlar Şehitler Bahattin Yıldızı

Yüksel ÖZKARTAL

Hayatlara Yön Veren İnsan Bahaddin Yıldız

Halil BEKTAŞ

Cennete Giden Yol Bahattin Yıldız

Hüseyin DURSUN

Şehadete Kara Sevda İle Sevdalı Topraklarda Kavuşan Adam

Mehdi DÜLGER

Bahattin Ağabey

Recep YILMAZ

Tarife Sığmayan Adam Bahattin Yıldız

Lokman ACAR

Bahattin YILDIZ

Raşit EKİCİ

Bahattin YILDIZ Abiden Kalan Kısa Hatıralar

Elvan MUTLU

Modern Çağın Rol Modeli Bahattin YILDIZ

Abdülkadir SEVEN

Yolun Yolumuz Bahattin Ağabey

Erkan Erdemir

Bahattin Yıldız Okuma ve Yazmaya Teşvik Ederdi

Mehmet Akif VURAL

Namaz kılmaya yeni başlamıştım.

Dr. Osman Yaşar Öz

Bahattin ile son görüşmemizi

Rifat TÜRKSARSLAN

Bahattin YILDIZ Abi

Nazım BARDAKÇI

Bahattin Abi

Enes SİVARİ

Bahattin Abiyle Muhabbet

Cemal ARSLAN

Bahattin Abimiz

Alim YILMAZ

Şehid Bahattin YILDIZ Abiyi Rahmetle Anıyorum

Hamza ARAS

Bahattin Yıldız ile Anılarımız

Sadık TORUN

Bahattin Ağabey

Mustafa KARATAŞ

O Bizim Hayat Öğretmenimizdi

Uğur BAYRAK

Binlerce YILDIZ'dan Biri Olmak

Muhammet EMEK

Bir Şehidin Ardından

Selami ALDEMİR

Vay be Bahattin Abi

Ziyaretçi Defteri
Yükleniyor
Yükleniyor...