x

Dünyayı Kuşatan Yüreğin Anısına

Halit DİNDAR

Bahattin Abi

Bahattin abi ile tanışmamız Kestanepazarı Kur’an Kursu’na başladığım ortaokul yıllarına dayanır. Bizim üst dönemimiz olan Adem Çalar ve arkadaşları sayesinde tanıştık. Kütüphaneyi mesken tutan abilerimiz bize ve sonrakilere örnek oldular. Kitap, kütüphane hayatımızın merkezi haline geldi. Dumlu abinin Kestelli girişindeki Harputlu iş hanındaki lokantasında İzmir İmam Hatipten arkadaşlarla beraber iftar yapıyorduk.

İftarlara Bahattin abi çok önem veriyordu. Akevler’de İnsan dergisinde her ramazan 40 -50 kişilik İmam Hatip ve ilahiyat öğrencilerine iftar verilirdi. Ramazan iftarları İlahiyat Camii'nde, Selamet Konağında toplu iftarlar organize eder ve birçok arkadaşla orada buluşurduk. Ramazan'da muhakkak İstanbul'da İzmir'den iftar olur ve her Ramazan bu iftara katılmaya çalışırdık. Bugün de abilerimiz arkadaşlarımız İstanbul'da bu geleneği sürdürüyorlar. İstanbul gezilerini dört gözle beklerdim. Bahattin Abi bizi ortaokul ve lise yıllarında birçok defa İstanbul’a gönderdi. İlk gittiğimizde Karagümrük’te Cemal abiyle beraber kurdukları Özgün yayıncılığın ilk yerinde beraber kaldık. Tatil olduğu için bizi gezdirecek öğrenci yoktu. Bir kâğıda Karagümrük’ten Sultan Ahmet Camii’ne doğru iki çizgi çekerek Karagümrük, Fatih Camii avlusunda Fatih Sultan Türbesi, Şehzade Camii, Süleymaniye Cami, Sultanahmet Cami, Ayasofya Camii vb. Kendimizin gezebileceğini söylediğinde bu kadar sade basit ve İstanbul’un en önemli yerlerinin bulunduğu kroki karşısında hem şaşırdık hem de heyecanlandık. İstanbul'a gittiğimiz zaman sadece tarihi yerleri gezmek değil aynı zamanda Sezai Karakoç, İsmet Özel gibi Müslüman şair ve yazarlar Özgün, Ravza, Birey yayıncılıkların sahipleriyle da birebir tanışma imkanımız olur, onlarla Bahattin abi sayesinde görüşür, onlardan istifade ederdik. İlahiyat Fakültesi'ni kazandığımızda bizden önceki dönemlerde yine Bahattin abinin önderliğinde kurulan İlim ve Sanat kulübü vasıtasıyla ilahiyat fakültesinde konferanslar seminerler düzenlenir, dergi çıkarılırdı. İzmir’e konferans için birisi çağrıldığı zaman Bahattin abi mümkün olduğunca birkaç gün misafir etmek ister, mümkünse İsmet Özel de olduğu gibi konferans sonrası bir gezi, piknik yada Dücane Cündioğlu’ nda olduğu gibi akşam evinde misafir eder ve bizim daha fazla istifade etmemizi de sağlardı. Lise yıllarında Bahattin abinin tanıştırdığı Rahmetli Mahmut Balcının sahip olduğu Birey Yayıncılık İzmir Kitap Fuarında standında biz bulunuyorduk. Bu sayede hem harçlık kazanıyorduk, daha da önemlisi ise rahmetli Vali Recep Yazıcıoğlu dahil olmak üzere birçok yazar ve şairle tanışıp faydalanma imkanımız olurdu. 

Afganistan'da yetimhane kurmak için giden Bahattin abi tüm hayatı boyunca yardımlaşma faaliyetlerini ön planda tuttu. Adapazarı depremi olduğunda İzmir'den İmam Hatipten öğrenci arkadaşlarımızla beraber bizi Adapazarı’na gönderdi. İnsan Vakfı vasıtasıyla iki aya yakın yardım faaliyetlerine destek olduk. 

Sohbet çalışmaları Bahattin abi için çok önemliydi. İmam Hatip öğrencilerini bazı ilçelerdeki esnaf arkadaşların yanına gönderip Kur’an, Tefsir, Siyer sohbetleri yaptırıp kendilerini geliştirmelerini sağlardı. Buca ve Ege’deki üniversiteden arkadaşlarla sohbet, gezi, kamp gibi etkinliklerle birlikteliğimizi perçinlerdi. Selamet konağında daha sonra dernekteki bayramlaşmalar, benim açımdan tüm dünyadan, tüm İslam âleminden haberler alma ve uzun zaman görüşemediğimiz abilerimiz, arkadaşlarımızla görüşmek için bir fırsat sağlıyordu. Kestanepazarın’da Arapça okudum, ne yazık ki hafızlık yapamadım, fakat Bahattin abi bayramlaşmalarda ve diğer sohbetlerde “Hafız, oku Asr süresini.” dediği için birçok abi ve arkadaşımız beni hafız zanneder. Bahattin abi ve bayramlaşmalara çağırdığı misafirler, başta Afgan cihadı olmak üzere tüm dünyadaki Müslümanların durumu hakkında bizi bilgilendirir, ümmet bilincini perçinlerdi. 

Önemli günlerimizde Bahattin abi bizi hiç yalnız bırakmadı. Düğünlerimizde sevincimize, cenazelerimizde acımıza ortak oldu. Ahmetbeyli bizim her yaz kamp ve gezi mekânımızdı. Bir yaz Bahattin Abi “Koçum bu yaz kamp zamanı bizim çocuklarında olduğu ekibe liderlik edeceksin.” deyip bir aya yakın kamp kilitledi. Bahattin Abi’nin oğulları M. Zahit ve Enes’lerinde bulunduğu ilkokul öğrencileriyle bir hafta liselilerle, bir hafta üniversiteli abilerle aralıksız kamp, bir aya yakın kamp yaptık. Bazen aynı zamanda bir koyda biz liseliler, diğer koyda üniversiteliler olurdu. Gece Bahattin abiyle beraber üniversitelilerin çadırını basmaya gider, çaylarını içerdik. Başka bir yaz “Koçum şimdi gezi zamanı deyip.” Mustafa Olgun, Ahmet Selöz’le beraber cebimize harçlıkları koyup, Köyceğiz’e Cavit Abinin yanına gönderdi. Yine farklı zamanlarda Isparta, Konya, Bursa, Ankara gibi şehirlere gönderir oradaki üniversite çalışmaları yapan abilerimizle tanışmamızı isterdi. Kansızoğlu apartmanı, sadece İmam Hatip, ilahiyat öğrencilerine değil Ganalı Osman, Türkmenistanlı Cuma gibi yurt dışından gelen öğrencileri ağırlar ve misafir ederdi. Bergama İlim Yayma Yurdu bizim ve sonraki dönem arkadaşlarımızın gezi, kamp yaptığı ve bazı arkadaşlarımızın belletmenlik, müdürlük yaptığı yerlerden biriydi. Şubat tatili için Bergama’da kamp yapılacaktı. Öncesinde Bahattin abi her gün on civarında üniversiteli abilerin gelip seminer vereceğini söylemişti. Ancak 11 Ocak 1992 Abbas Medeni’ye yapılan darbe, tüm dünyada olduğu gibi İzmir’de de Hisar Camiinde protesto edilmiş ve bizim abilerin ikisi haricinde, diğer katılımcılar gözaltına alınmıştı. Ümmet bilinci ile İzmirli Müslümanların İslam coğrafyasındaki olaylara karşı bilinç düzeyinin yüksek olmasında Bahattin abinin etkisi göz ardı edilemeyecek seviyede idi. Rabbim rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun inşallah.

Halit DİNDAR
İzmir

Bu yazı bahattinyildiz.com için kaleme alınmıştır. Yayın Tarihi: 02.04.2021

Halit DİNDAR

Bahattin Abi

Ahmet AKYAZ

1991’de İzmir’e öğrenci olarak geldiğimde tanıdım Bahattin Yıldız abiyi

Mucip ULUDAĞ

En Yüksek Kariyer Kulluktur

Kenan GÜNEŞ

Bahattin Yıldız, Tanışmamız ve beraberliğimiz

Aytekin Aytaç

Selamlar Şehitler Bahattin Yıldızı

Yüksel ÖZKARTAL

Hayatlara Yön Veren İnsan Bahaddin Yıldız

Halil BEKTAŞ

Cennete Giden Yol Bahattin Yıldız

Hüseyin DURSUN

Şehadete Kara Sevda İle Sevdalı Topraklarda Kavuşan Adam

Mehdi DÜLGER

Bahattin Ağabey

Recep YILMAZ

Tarife Sığmayan Adam Bahattin Yıldız

Lokman ACAR

Bahattin YILDIZ

Raşit EKİCİ

Bahattin YILDIZ Abiden Kalan Kısa Hatıralar

Elvan MUTLU

Modern Çağın Rol Modeli Bahattin YILDIZ

Abdülkadir SEVEN

Yolun Yolumuz Bahattin Ağabey

Erkan Erdemir

Bahattin Yıldız Okuma ve Yazmaya Teşvik Ederdi

Mehmet Akif VURAL

Namaz kılmaya yeni başlamıştım.

Dr. Osman Yaşar Öz

Bahattin ile son görüşmemizi

Rifat TÜRKSARSLAN

Bahattin YILDIZ Abi

Nazım BARDAKÇI

Bahattin Abi

Enes SİVARİ

Bahattin Abiyle Muhabbet

Cemal ARSLAN

Bahattin Abimiz

Alim YILMAZ

Şehid Bahattin YILDIZ Abiyi Rahmetle Anıyorum

Hamza ARAS

Bahattin Yıldız ile Anılarımız

Sadık TORUN

Bahattin Ağabey

Mustafa KARATAŞ

O Bizim Hayat Öğretmenimizdi

Uğur BAYRAK

Binlerce YILDIZ'dan Biri Olmak

Muhammet EMEK

Bir Şehidin Ardından

Selami ALDEMİR

Vay be Bahattin Abi

Ziyaretçi Defteri
Yükleniyor
Yükleniyor...