x

Dünyayı Kuşatan Yüreğin Anısına

M.Zahit Yıldız

Bahattin YILDIZ için yazar, mücahit,  aktivist, sporcu denilebilir bizim için hepsinden önce ailemizin büyüğü ve babamız idi. Babamla ilk hatıram bir kurban bayramı sabahına ait.

Yaşı ufaktır demeyip kurban bayramının heyecanını yaşayabilmem için 1986 yılında henüz 2 yaşındayken kurban satış yerlerini gezdirmişti. Kendisi öğrencilik yıllarında boks, güreş, atletizm ve kayakla ilgilenmiş. Bu branşlardan atletizm ve kayakta milli sporculuğu vardı. Sporu sever ve yapmamız için teşvik ederdi. Spora karşı ilgimizin yeşermesi için müsait olduğu vakitlerde dağ tepe omzuna alıp koşturuyordu. İzmir teleferikte koşu arası babamın toplamama yardımcı olup yediğim dağ çileklerinin tadı damağımdadır. Kamp yapmaya giderdi beni de ilk kampıma dokuz yaşında yollamıştı. Gerek izmir’de gerekse İstanbul’da her sene muhakkak bir kez olsun kampa yollardı. İzmir’de olduğu hafta sonlarında kimi zaman akşamları fuara tartan pistte koşuya kimi zamanda İzmir’in tepelerinde kros yapmaya giderdik. Bu her ne kadar bizim tercihimize bırakılmış bir seçenek olmasa da babamla koşmak beraber yaptığımız zevkli bir aktivite idi. 

Babam gençleri severdi gençler de onu severdi. Bunun büyük bir sebebi hangi yaştan olursa olsun gençleri ciddiye alır, duygu düşünce ve iç dünyasını merak eder dertlerini dinler öğüt verir önünde yapması gereken işler konusunda cesaretlendirir, beraber faaliyet yapardı. Aynı sebeple İzmir selamet konağında yapılan bir çok faaliyette bizi yanından hiç eksik etmezdi. Üniversiteli ağabeylerimizin yanında üniversite gençliğinin atmosferinden yararlanırdık. 

İslam coğrafyasının değişik beldelerine gerek yardım gerekse o coğrafyadaki insanlarla hemhal edebilmek için seyahat eder. Bu seyahatlerinin dönüşünde Almanya’dan bir dostu olan Selami abinin hediye ettiği fotoğraf makinası ile çektiği fotoğrafları veya slaytları gösterip o coğrafyaları bize tarihi, kültürü ve kendi gözlemleri ile anlatırdı. Uzun seyahatlerinin sonunda muhakkak ufak da olsa hediyeler getirirdi. Bazen gelişleri dostlarıyla görüşmeleri uzadığı araya farklı dostlarıyla görüşmeler ayarlamak durumunda kaldığı için olurdu ama geri dönüşlerini hafta sonlarına denk getirirdi sabahleyin erken kalkıp gelişini beklerdik. Döndükten sonra istirahat etmeden önce oturur bize gezisini anlatır halimizi hatırımızı sorar selam yollayan amca veya abilerimizin tek tek ismini telaffuz ederek selamlarını iletirdi.

İzmir’de olduğu zamanlarda akşamları muhakkak yaptığımız Sahih Buhari'den hadis okumaları olurdu. Haftanın birkaç günü Kuran-ı yüzünden okurduk. Birkaç günü ise beraber kitap okur veya o gün içinde evden çıkarken aldığı kitaptan veya yolda aldığı gazetede güzel bir yazı varsa onu okuturdu. Yazarların hakkında tahlilde bulunur, okuduğu kitaplardan tavsiyelerde bulunurdu. Kitap fuarına beraber gitmiştik ilk sefer benim beğendiğim birkaç kitabı almıştı. Daha sonraki senelerde ben babam yanımda olmadığı için tek başıma gitmiştim kitap aldığımı ve aldığım kitapları okuduğumu öğrendiğinde çok sevinmişti ve memnuniyetini dile getirmişti. Ona göre bir hareket ancak okuyan bireyler tarafından göğüslenebilir ve hedeflerine ulaşabilirdi. 

Babamın bize yaptığı her tavsiyesi kendisinin hayatında tatbik ettiği işlerdi. İyi bir baba ve dava adamı olarak Allah bize onu örnek almayı nasip etsin. 

Bu yazı bahattinyildiz.com için kaleme alınmıştır. Yayın tarihi: 28.12.2020

Sümeyra YILDIZ

Elimden geldiğince babamın farklı bir yönünü -babalığını- göstermeye çalışacağım.

M.Zahit Yıldız

Bahattin YILDIZ için yazar, mücahit,  aktivist, sporcu denilebilir bizim için hepsinden önce ailemizin büyüğü ve babamız idi.

Ziyaretçi Defteri
Yükleniyor
Yükleniyor...