x

Dünyayı Kuşatan Yüreğin Anısına

Bahattin Abi’nin Düşünce Dünyası...

Bahattin YILDIZ Abi’nin Düşünce Dünyası...

Bahattin abinin vefatından sonra on yıldan fazla zaman geçti. On yıl içerisinde onu anlamak, yad etmek için bir çok program tertip edildi ve bu programların bazıları kayıt altına alındı. Bunlardan “Ümmetin Yüreği” ve “Mücahid Bahattin YILDIZ” kitap olarak basılan eserlerden bazıları. İzmir’de bulunan Bahattin abinin dostları yeni bir eser daha ortaya koymak için kolları sıvamış bulunmakta. Dijital ortamda onu, farklı yönleriyle farklı kalemlerden geniş kitlelere ulaştırmayı ve tanıtmayı hedefleyerek yola çıkmışlardır. Allah muvaffak eylesin inşallah.

Bahattin YILDIZ abi, onu tanıyan herkes için bir şeyler ifade eder. Ancak her şeyden önce o örnek bir Müslümandı. Onu bizim açımızdan değerli kılan da Allah ve Resul’üne İslam’a olan sarsılmaz bağlılığıydı. O, Allah ve Resul’ünden öğrendiği İslam’ı hayatında yaşayarak örnek bir mü’min olmuştur. Hz. Peygamber (as)’ın hayatını ve Kur’an-ı Kerim’i birçok kere okumuş, İslam hakkında yeterince bilgiye sahip olmuş olabiliriz. Ancak o bilgileri yaşayan bir mü’minin üzerinde görmemiz, kişiyi daha çok etkilediği malumdur. Kişinin hayatında İslam’ı yaşayan örnek Müslümanların olması, İslam’ı anlamayı ve yaşamayı daha kolay kılacaktır. O yüzden Bahattin abi bizim için samimiyetiyle, cömertliğiyle,  cesaretiyle, vakarıyla, insani ilişkileriyle örnek bir Müslümandı.

Bahattin abi ile ilgili yapılan çalışmaları bir çatı altında toplamak ve dijital ortamda dağınık olan yazıları, bilgileri ve belgesel gibi eserleri bir araya getirmek için web sitesi kurulması ihtiyacı doğmuştur. Bu web sitesinde Bahattin abi le ilgili farklı çalışmalar yer alacaktır.  Onu farklı yönleriyle anlatmak, yeni nesillere tanıtmak, aktarmak hedeflenmektedir. Bu web sitesinde, İzmir ve Almanya hatıraları, gençlik çalışmaları, İslam coğrafyası yazıları, mücadelesi gibi farklı yönleriyle de Bahattin abi ele alınacaktır. Bizler de bu köşemizde Bahattin abi ile ilgili daha çok onun düşünce dünyasını anlamaya dönük yazılar kaleme almaya çalışacağız.

Bir kişinin karakterinin şekillenmesinde en önemli faktör ailesidir. Bahattin abi ailesinden aldığı ilk eğitimden sonra, İzmir İmam Hatip Lisesinde okur. Lise yıllarında gençlik çalışmalarıyla da tanışır ve MTTB’nin faaliyetlerine, öğrenci çalışmalarına aktif destek verir. Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olmuştur. Üniversite yıllarında MTTB ve Akıncılar gibi öğrenci çalışmalarının yapıldığı gençlik çalışmalarında önemli görevler üstlenmiştir. Bu dönemde gençlik çalışmalarında tanınmış ve öğrencilerin sevilen abisi olmuştur.

Bahattin abinin düşünce dünyası ile ilgili olarak, dönemin şartları içerisinde gelişen İslami, sosyal, siyasi, kültürel, düşüncel gelişmeleri yakından takip eden, derin bir İslamcı düşünce dünyası olduğunu ifade edebiliriz. Yayıncılık faaliyetlerini yakından takip etmiş ve Savaşan Afganistan, Cihad Günlüğü, Kar Çiçeği, Güllerin Vedası, Karda Ayak İzleri gibi çalışmaları yayınlanan eserleridir. Bahattin abinin yazıları çeşitli gazete ve dergilerde, web sitelerinde yayınlanmıştır. O, kendisini bir yazar olarak görmese de kitaplarını okuyanlar onun güçlü bir kalemi olduğunu görecektir. Kendisi okumaya, araştırmaya, düşüncel üretkenliğe önem vermiş ve gençleri, bu konularda çalışmalar yapmaları için teşvik etmiştir. Sosyal, kültürel yapılan çalışmalara maddi ve manevi destek vermiştir. Müslümanların yeni dünya düzeni içerisinde yer almalarının en önemli unsurlarından biri olarak bilgide güçlü olmayı görmüştür. Bilmediğimiz ve gitmediğimiz coğrafyaların bizim olmayacağının farkına varmış ve o yüzden İslam coğrafyasını her bölgesine ilgi duymuştur. Kendisi İslam coğrafyasını gezdiği kadar, dostlarını ve gençleri de İslam coğrafyasını tanımaya teşvik etmiştir. 

Bahattin abinin düşünce ve tefekkür dünyası özelde İslam dünyasını, genelde ise Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Uzak Doğu’ya kadar geniş bir coğrafyayı kucaklayacak kadar genişti. İslam tarihi boyunca İslam Medeniyetinin gelişim dönemlerini incelemiş ve derinlikli bir bakış açısıyla günümüzün siyasi, sosyal ve kültürel gelişmelerini analiz edebilmekteydi. Zamanında onunla kısa bir sohbet etme imkanı bulan herkes bunu fark etmiştir. Bu derinlikli analizlere, okumaya olan düşkünlüğünden ve elinden düşürmediği kitaplardan, gazetelerden sahip olduğunu anlayabiliriz. Bahattin abinin düşünce dünyasını ve sosyal, siyasal, kültürel ve düşüncel konuları nasıl baktığı ile ilgili değerlendirmeleri ilerleyen süreçlerde ele alma imkanı buluruz inşallah. Bu güzel çalışmaların yapılmasında emeği geçen tüm dostlarımıza teşekkür ederim. Allah razı olsun. Rabbim bu çalışmaları bereketlendirsin. 

Bu yazı bahattinyildiz.com için kaleme alınmıştır. Yayın tarihi 28.12.2020

Ziyaretçi Defteri
Yükleniyor
Yükleniyor...