x

Dünyayı Kuşatan Yüreğin Anısına

Bosna Marş Mira yürüyüşü

Bosna'da 11 Temmuz 1995 tarihinde, akıl almaz bir acımasızlıkla insanları katleden Sırplar, Müslümanlar üzerinde 'sınır' gözetmeyen bir soykırım uyguladı. Katledilen Boşnakların cansız bedenleri Sırplar tarafından geniş bir alanda, sadece kendilerinin bildiği gizli yerlere gömüldü. Soykırımın izleri bu şekilde silinmeye çalışıldı. Silinmeye çalışılan soykırım izleri, toprağa kanı akıtılan her masumum âhı şiddetinde tarihe kazındı, kalplerde silinmez izler bıraktı.

11 Temmuz 1995 yılında Bosnalı Müslümanlar, savaş bölgesi olan Srebrenica'da Hollandalı askerlerin kontrolündeki BM kampından çıkarılarak güvenli bölge olan Tuzla'daki kampa götürülme amacıyla Hollandalı askerler tarafından Sırp askerlerine teslim ediliyor ve Sırp askerleri, otobüslere bindirdikleri insanları Tuzla güzergâhında belli aralıklarla katlediyor. Yıllardır gerçekleştirilen Marş Mira yürüyüş organizasyonu, bu güzergâhta katledilen insanları hatırlamak ve dünyaya hatırlatmak amacıyla binlerce insanın katılımıyla gerçekleştiriliyor.

2008 yılında bu yürüyüşe katılarak ülkenin gündemine sokmaya çalışan Bahattin Yıldız, gençlerin bu yürüyüşe katılmasını her fırsatta dile getirerek onları teşvik ediyordu. Bu doğrultuda faaliyete geçen Bahattin Yıldız Yürüyüş Kolu, günümüzde de hala Türkiye, Avrupa ve Bosna'dan katılımcıların oluşturduğu bir ekiple yürüyüşe katılıyor.

Bosna Marş Mira yürüyüşü
Yeryüzünü Kuşatan Yürek

Bosna Marş Mira yürüyüşü

Bahattin YILDIZ 2008 yılı Temmuz ayında bu yürüyüşe katılarak ülkenin gündemine sokmayı başarmıştır.

Ziyaretçi Defteri
Yükleniyor
Yükleniyor...