x

Dünyayı Kuşatan Yüreğin Anısına

Afganistan Yürüyüşü

Bahattin Yıldız Bütün Hizmetlerde öncüydü. Koskocaman bir yüreği vardı. Bir yandan köy çocuklarını Erzurum'a getirip okumalarına yardımcı oluyor, diğer yandan üniversite öğrencilerinin bir çok sorununun çözümüne destek veriyordu.
Çünkü o dönemler üniversite yurtları çok yetersizdi. Aynı yatağı 5-6 öğrenci paylaşıyordu. Battaniye, yatak, yemek vb eksik ne varsa bir şekilde bulup buluşturmaya çalışıyordu.

Bütün bunların yanında dünya müslamanlarının meselelerine duyarlılık gösteriyordu. Afganistanın Rus işgali MTTB Üniversite gençliği arasında infial oluşturmuştu. 

Bu yüzden Afganistan Yürüyüşü düzenleme kararı aldılar. Bu yürüyüş Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilecekti. Disiplinli bir şekilde organize oldular. Zira sıkı yönetim dönemiydi ve böyle bir yürüyüşü göze almak tamamen delilikti.

Yürüyüş günü ve saati geldiğinde Fakültelerinden çıkan gençler Valiliğe doğru akın akın yürümeye başladılar. 

Sıkı ve disiplinli çalışmaları nedeniyle Emniyet Güçleri hazırlıksız yakalandı ve ilk anda ne olduğunu anlayamadı. 

Valiliğe Gelindiğinde Grup adına 5 kişilik bir heyet Vali Bey ile görüştü. Vali gençlerin talebini duyunca şoke oldu. Zira kendileri için bir şey istemiyor, 7000km uzakta yaşayan müslümanların sıkıntılarını duyurmayı amaçladıklarını söylüyorlardı.

Vali dışarıda olay çıkmamasını istediğini söyledi ve heyet mensuplarını saldı. Sonrasında Valilik önünde toplanan gençler planladıkları şekilde konuşmalarını yaptılar, sloganlarını attılar ve yanlarında getirdikleri Rus bayraklarını yaktılar ve hiç olay çıkartmadan Valilik önünden kendiliğinden dağıldılar.

Ancak halisane niyetle yapılan ve olaysız şekilde dağılan bu mitingden sonra Polis heyet üyelerini tespit edip aramaya başladı. Bir çoğu tutuklandı. Bahattin YILDIZ tutuklanmamak için Erzurum'dan uzaklaştı.

Hicret Koşusu
Üniversite Yılları

Hicret Koşusu

Bahattin YILDIZ, Abdullah GENÇ ve Mehmet ÖZTÜRK'ün Hicri 1400. Yıl Hicret Koşusu

Afganistan Yürüyüşü
Üniversite Yılları (1975-1985)

Afganistan Yürüyüşü

Afganistanın Rus işgali MTTB Üniversite gençliği arasında infial oluşturmuştu. 

Dava Arkadaşı Bir Eş
Aile Hayatı

Dava Arkadaşı Bir Eş

Arkadaşları Bahattin YILDIZ'a İslami ilimler öğrencisi Emine Hanım'ı münasip görmüşlerdi...

Mahalli Teknik Takımlar Birliği
Üniversite Yılları

Mahalli Teknik Takımlar Birliği

Milli Türk Talebe Birliği kapatıldığında baş harfleri MTTB olan “Mahalli Teknik Takımlar Birliği” ...

Ziyaretçi Defteri
Yükleniyor
Yükleniyor...